Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Do penze v 56 letech? Nesmysl, důchodový věk dál poroste

Investice 17.12.2014 | 06:30 0 Komentářů

Důchodová komise se ohrazuje proti špatné interpretaci doporučení, které poslala vládě. Věk odchodu do penze určitě výrazně neklesne.

Do penze v 56 letech? Nesmysl, důchodový věk dál poroste

Praha – Důchodový věk v Česku určitě nebude klesat pod hranici šedesáti let. Takzvaná důchodová komise se ohradila proti výkladu svého doporučení pro vládu Bohuslava Sobotky, který se objevil v některých médiích.

Předseda komise Martin Potůček v minulém týdnu při prezentaci doporučení pro vládu uvedl, že Češi by měli v budoucnu strávit v důchodu čtvrtinu života, což by se mělo odvíjet od naděje dožití v dané době.

Agentura ČTK poté ve své zprávě vycházela z údajů o tom, jakou mají nyní čerstvě narození Češi naději dožití – je to 75 let pro muže a 81 let pro ženy. Když odečteme čtvrtinu, vychází z toho 56 let pro muže a 61 let pro ženy. Někteří novináři to pak interpretovali tak, že důchodová komise „bláhově“ navrhuje významný pokles důchodového věku oproti nynějšku a neříká přitom, kde na to má Česko vzít peníze.

Důchodová komise ale s žádnými takovými čísly nepočítá. Pouze doporučuje vypočítávat důchodový věk z předpokládaného věku dožití, ovšem při vstupu do důchodu, nikoli při narození. A v takovém případě naděje dožití roste a dál růst bude s tím, jak se zvyšuje kvalita života.

Návrh komise tedy nadále počítá s růstem důchodového věku, jen by měl růst pomaleji, než jak s tím počítají dosud platná pravidla prosazená exministrem  Jaromírem Drábkem. V podrobném materiálu ke svému návrhu komise uvádí, že zatímco děti narozené v roce 2010 by podle dosavadních pravidel šly do důchodu v 72,5 letech, podle upravených pravidel navrhovaných komisí by to bylo „už“ v 69 letech.

Změna by se zároveň neměla dotknout lidí narozených před rokem 1966. Komise navrhuje, aby měli věk odchodu do důchodu garantovaný podle současných pravidel, tedy se stropem 65 let věku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.