Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Do oběhu přichází inovované bankovnky v hodnotě 500 Kč

Banky Luboš Svačina 30.03.2009 | 14:26 0 Komentářů

Česká národní banka vydává k 1. dubnu 2009 do oběhu novou bankovku v nominální hodnotě 500 Kč vzoru 2009. Ta obsahuje oproti starším vzorům více ochranných prvků.

„Úpravou pětisetkoruny navazuje ČNB na inovační kroky, které provedla v letech 2007 a 2008 u dvoutisícikorunové a tisícikorunové bankovky. Stejně jako tyto nominály má i nová pětisetkoruna řadu inovovaných a nových ochranných prvků, a to jak viditelných pouhým okem pro laickou veřejnost, tak prvků zjistitelných pomocí přístrojů a různých pomůcek sloužících pro ověření pravosti profesionály. Nově používané ochranné prvky bankovek 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč patří ke světové špičce,“ říká Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB.

Mezi nové ochranné prvky patří například nový – širší – typ ochranného proužku. Negativní mikrotext označující nominální hodnotu je doplněn o zkratku názvu České národní banky a je větší a lépe čitelný. V průhledu proti světlu je vedle dosavadního stupňovitého vodoznaku s portrétem Boženy Němcové nové viditelné světlé označení nominální hodnoty 500, které je doplněno drobným ornamentem ve tvaru trojice květů.

Zdroj:
Tisková zpráva ČNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.