Středa 26. ledna. Svátek má Zora.

Do Česka přichází profesní sdružení EFPA a odborný certifikát finančních poradců €FA™

V sobotu jedenáctého září startuje historicky první přípravný kurz k získání odborného certifikátu €FA™ (Evropský finanční poradce), který bude vydávat nově vzniklé sdružení EFPA ČR. AFIZ (Asociace finančních zprostředkovatelů) a finančně poradenská společnost Partners tak reagují na zájem o široce uznávaný profesní standard, který bude dokládat odbornost a profesionalitu finančního poradce na českém, ale i evropském trhu. (Tisková zpráva AFIZ)

„Touha po profesním standardu je u nás velmi stará, ale za zásadní považuji fakt, že v poslední době po něm volaly nejen regulační orgány, ale i samotný trh. Špičkoví odborníci, kteří zde působí, se zkrátka potřebují vyčlenit. Chtějí mít možnost ukázat svou přidanou hodnotu klientovi odkazem na získaný certifikát,“ říká generální sekretář AFIZ Marta Gellová.

EFPA, European Financial Planning Association, je první evropské sdružení, které vytváří trhem uznávané profesionální vzdělávací, certifikační a etické standardy pro poskytování finančních služeb napříč Evropou. EFPA je největší a nejrespektovanější orgán poskytující profesionální odbornou certifikaci v oblasti finančního poradenství a plánování. Jejím cílem je mimo jiné prohlubovat odbornost v sektoru evropského trhu finančních služeb.

V létě roku 2010 tak vznikla EFPA Česká republika, sdružení, jehož hlavní náplní bude vzdělávání finančních poradců a vydávání profesního certifikátu €FA™. Předsedkyní představenstva EFPA ČR je Marta Gellová, místopředsedou ředitel Partners Michal Oppl. Protože získání certifikátu je náročné z hlediska odborných znalostí a vyžaduje i tři roky praxe, vznikla potřeba přípravného vzdělávacího kurzu ke složení certifikačních zkoušek.

Přípravný kurz začíná v září

Partners připravili roční vzdělávací kurz, který získal akreditaci od EFPA a jehož absolventi by měli být zcela připraveni na získání certifikátu €FA™. První ročník kurzu je plně obsazen a startuje v sobotu 11. září. Kurz je složen z dvanácti modulů, které odpovídají struktuře certifikační zkoušky a zahrnují takové oblasti, jako jsou principy finančního poradenství a plánování, finanční matematika a statistika, zdaňování nebo legislativa a etika.

„Přípravný kurz je zajímavý především krásnou kombinací teoretických produktových, ale i praktických finančně plánovacích otázek. Ověřuje a učí vedle znalosti produktů i takové věci, jako je přístup ke klientovi, komunikaci s ním nebo řešení etických dilemat. To mělo v praktické rovině ten dopad, že nebylo vůbec snadné kurz na požadované úrovni sestavit a najít vhodné školitele. Nakonec se absolventi mohou těšit na takové osobnosti z řad lektorů, jako jsou Vladimír Bezděk, Petr Šimčák z Pioneer Investments, ekonom a člen NERV Pavel Kohout nebo profesor Oldřich Rejnuš z Masarykovy univerzity,“ shrnuje místopředseda představenstva Partners Petr Borkovec.

3 komentáře: “Do Česka přichází profesní sdružení EFPA a odborný certifikát finančních poradců €FA™”

  1. Anonym napsal:

    Může to být skvělý způsob zvýšení odbornosti a kontroly nad fin.poradci a „plánovači“, jak tyto činnosti od sebe certifikáty EFA a EFP oddělují.. jen by mne zajímalo, zda obsah zkoušek bude skutečně tak odborný, nebo odbornější než nynější zákon 38 pro PPZ.
    Po zjištění poplatku za zkoušku, který má činit 200 EUR bez DPH a pak ještě ročních poplatků za obnovení certifikátu ve výši 75 EUR..tak snad aby obsah zkoušek byl skutečně o prokazování vysoké úrovně nejen znalostí ale i schopností řešit různé situace klientů.
    Protože jinak je to jen o finanční podpoře nově vzniklé organizaci

  2. petr napsal:

    do skoly! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.