Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Dlužníkům se zpoždění prodraží. EU chystá bič i na stát

Investice 07.12.2009 | 14:05 0 Komentářů

Nová unijní směrnice: Věřitel získá nárok i na výdaje vzniklé zpožděním platby

Praha/Brusel – Firmám i úřadům, které svým obchodním partnerům zaplatí fakturu až po splatnosti, se jejich zpoždění ještě více prodraží. Počítá s tím směrnice o postupu proti opožděným platbám, jejíž návrh připravila Evropská komise a zatím v prvním čtení jí schválil Evropský parlament. Přísnější pravidla budou závazná zřejmě až od roku 2012, přesto je podnikatelé vítají.
Kromě už existujícího nároku na úrok z prodlení získá věřitel nově automatický nárok také na náhradu administrativních a interních nákladů, způsobených opožděním. „Paušální náhrada má činit pět procent fakturované částky, a to už od prvního dne prodlení,“ říká Jan Prášil, poradce českých europoslanců za ČSSD.
Směrnice také stanoví, že veřejná správa, tedy úřady a další „orgány veřejné moci“, musí hradit faktury do jednoho měsíce. Stát má jít příkladem, navíc tím ušetří za případnou podporu v nezaměstnanosti nebo placení sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnance, kteří přišli o práci kvůli druhotné platební neschopnosti.

Závazná, ale nejdříve od roku 2012

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.