Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Dluhy přerůstají některým českým domácnostem přes hlavu

Banky Luboš Svačina 16.06.2008 | 11:32 0 Komentářů

Z průzkumu Asociace inkasních agentur vyplynulo, že objem prostředků inkasovaných pohledávek připadající na jednu inkasní kancelář loni vzrostl ze 190 na 310 milionů Kč.

Společnosti zabývající se vymáhání pohledávek, které dosud vydělávali hlavně na na dluzích podnikatelů potvrzují, že od roku 2007 se podíl na trhu pohledávek otočil a v současnosti tvoří majoritní "klientelu" dlužníci – fyzické osoby. Asociace inkasních agentur informovala, že loni se objem řešených pohledávek vůči domácnostem zdvojnásobil.

"Předpokládám, že trh pohledávek poroste i nadále. Podporují to i samy banky, které stále lákají klienty na různé druhy úvěrů a u nižších půjček už dávno přestaly žádat záruku ručitelem," uvedl Martin Ganaj, ředitel inkasní společnosti Profidebt a dále říká: "Nejedná se však pouze o pohledávky bank. Mezi nejčastějšími klienty jsou i leasigové společnosti, dodavatelé energií či telekomunikačních služeb, dopravní podniky a nebankovní organizace."


Před bezmyšlenkovitým pořizováním zážitků a věcí spotřební povahy (dovolené, vánoční dárky…) na splátky před nedávnem varovalo také Sdružení obrany spotřebitele.

I přesto, že zadlužení domácností v loňském roce přesáhlo hranici 800 miliard Kč, nepovažuje Česká národní banka současný vývoj jako riziko pro české hospodářství.

Zdroj: E15, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.