Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Dluh měla splatit matka. Soud se zastal černé pasažérky

Investice 12.12.2014 | 15:04 0 Komentářů

Šestnáctiletou dívku musí soud přizvat do řízení. Nemůže se spoléhat na zákonného zástupce, se kterým se nestýká, rozhodl Ústavní soud.

Dluh měla splatit matka. Soud se zastal černé pasažérky

Brno – Ústavní soud se zastal dvacetileté ženy, která byla jako nezletilá dvakrát přistižena bez lístku v pražské hromadné dopravě a čelila soudním řízením kvůli pokutám. Těžce nemocná matka jí slíbila, že pokuty vyřeší, což neučinila. Pražské soudy pak platební rozkazy prokazatelně nedoručily matce, se kterou žena bydlela, a v jednom případě ani samotné stěžovatelce.

Ústavní soud v nálezu shledal, že bylo povinností obecných soudů platební rozkaz doručit do vlastních rukou i samotné stěžovatelce, které v té době bylo již šestnáct let. Pokud se tak nestalo, platební rozkaz nikdy nenabyl účinnosti. Ústavní soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že šestnáctiletého účastníka civilního řízení je nutno do řízení zapojit a nelze v jeho věci rozhodovat bez toho, aby mu byla umožněna účast na řízení a dána možnost vyjádřit svůj názor k věci.

„Nezletilé děti musí být považovány za subjekty práv, a nikoli pouhé objekty, o nichž je možno rozhodovat bez jejich účasti,“ uvedla Miroslava Sedláčková, tisková mluvčí Ústavního soudu.

Ústavní soud dále konstatoval, že je u nezletilých také třeba trvat na procesním zastoupení jejich zákonnými zástupci, kteří mohou jejich práva hájit. V dané věci však přes to, že stěžovatelka byla v péči své matky, obecné soudy platební rozkazy prokazatelně doručily pouze otci stěžovatelky. Ten se o ni přitom dlouhodobě nezajímal a ochranu jejích práv nevykonával.

„Nestačilo přitom ani to, že v jednom případě byl platební rozkaz doručen i přímo stěžovatelce, neboť s ohledem na její zvláštní situaci bylo nutné, aby za jejího zákonného zástupce v řízení byla primárně považována její matka a té byla rozhodnutí soudu doručována,“ říká Sedláčková.

Ústavní soud dále upozornil obecné soudy, aby se zabývaly i tím, zda vůbec žena své dluhy z jízd na černo zavinila. Soudy nyní musí rozhodnout o platebních rozkazech znovu.

Byla ve složité životní situaci

Žena byla ve svých patnácti letech dvakrát přistižena při jízdě bez platné jízdenky pražskou hromadnou dopravou. Pokuty nezaplatila a pražský dopravní podnik tyto pohledávky postoupil soukromým společnostem, které v roce 2010 požádaly obvodní soud o vydání platebních rozkazů proti tehdy šestnáctileté stěžovatelce. Původní dluh tím narostl o tisíce korun.

Žena podle Ústavního soudu v té době vyrůstala v sociálně komplikovaném prostředí pouze se svou matkou, která byla vážně nemocná. Rodiče byli rozvedeni, stěžovatelka byla svěřena do péče matky. Naopak s otcem, který žil v jiném městě, nebyla v kontaktu. Matka nedávala stěžovatelce dostatek financí na zajištění osobních potřeb ani na jízdné do školy. Krátce po doručení dotčených platebních rozkazů matka stěžovatelky zemřela a žena byla následně v pěstounské péči své starší sestry.

V roce 2012, kdy nabyla zletilosti, podala stěžovatelka proti platebním rozkazům odpory, které obecné soudy odmítly jako opožděné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.