Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Dlouhý seznam německých negativních šoků

Makro 20.02.2019 | 15:44 0 Komentářů

Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině roku 2018 skoro spadlo do recese a na první známky obratu k lepšímu se zatím čeká. Německý průmysl sráží dolů řada přetrvávajících faktorů – slabá čínská poptávka nebo nejistota spojená s brexitem. Na druhou stranu ke konci roku hrály svoji roli i faktory jednorázové. Tento týden mohou první odhady německých průmyslových PMI ukázat, zda některé z nich odeznívají.

Na prvním místě se jedná o automobilky, které přecházely na nové emisní normy a kvůli tomu produkce od svých vrcholů propadla o více než 20 %. Nové objednávky automobilek se však už podle německého statistického úřadu dostaly nazpátek na letní úrovně. To ukazuje na možnost opatrného nárůstu produkce v nejbližších měsících.

Na druhém místě na německou ekonomiku dopadly nepříznivé zprávy z farmaceutického průmyslu – jeho produkce nejprve překvapivě rychle rostla a ke konci roku naopak rychle spadla a viditelně zatížila dynamiku německého HDP. Německý statistický úřad v této věci stále provádí šetření. Ať už dopadne jakkoliv, těžko čekat, že farmaceutický sektor bude negativně ovlivňovat HDP i na začátku roku 2019.

A v neposlední řadě na německý průmysl mohla negativně dopadnout nízká hladina v německých řekách, především pak v Rýnu. I když se většina průmyslových výrobků přepravuje po silnicích, na řeky a kanály připadá nezanedbatelných cca 6 % a extrémní sucho znemožnilo v druhé polovině uplynulého roku velkou část lodní přepravy. To postihlo zejména chemický průmysl. I zde z pohledu na četné sněhové srážky nepředpokládáme, že by se šok v podobě vyschlých řek opakoval. Zda postupné odeznívání těchto šoků bude stačit k výraznějšímu zlepšení podnikatelských nálad, ovšem zatím trochu pochybujeme. To bychom museli vidět pozitivnější rozuzlení brexitové detektivky a silnější čísla z Číny.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.