Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Divoká karta Investujeme.cz: BNPP L1 Convertible Bond World H CZK

Investice roku 07.02.2012 | 14:07 0 Komentářů

Analýza investičního trhu v České republice s názvem Investice roku 2011 rozšiřuje drobným investorům investiční vědomosti na základech výkonnosti podílových fondů v roce 2011. Redakce odborného internetového magazínu Investujeme.cz každoročně jako doplněk této analýzy vybírá jeden zajímavý podílový fond, který podle jejího názoru stojí za to sledovat. Divokou kartu Investujeme.cz pro rok 2012 získal dluhopisový fond BNP Paribas L1 Convertible Bond World H CZK. (Tisková zpráva Investujeme.cz)

Konvertibilní dluhopisy, do kterých fond označený Divokou kartou investuje, nabízejí určitý kompromis mezi nižším rizikem investic do dluhopisů a zajímavým potenciálním výnosem investic do akcií.

„Konvertibilní dluhopisy nejsou nijak novým investičním nástrojem, ale mezi širokou investorskou veřejností jsou poněkud opomíjenou třídou aktiv. Přitom by se dalo říct, že spojují to lepší z dluhopisů, které jsou dlouhodobě považovány za konzervativní složku portfolií, a akcií, které jsou zase preferovány kvůli jejich růstovému potenciálu,“ uvádí Daniel Kuchta, redaktor odborného serveru Investujeme.cz.

Tyto cenné papíry v sobě kromě dluhopisu obsahují také call opci na akcie společnosti, která dluhopis vydala. Kromě kupónů, které investor dostává z titulu držení dluhopisu, tak může v případě příznivého vývoje na akciovém trhu těžit z růstu ceny akcie společnosti. V takovém případě totiž může uplatnit opci na výměnu dluhopisu za akcii společnosti v určitém, předem daném poměru nebo kurzu.

V případě nepříznivého vývoje na akciovém trhu (nebo jen mírného růstu) tak má investor alespoň jistotu již zmiňovaných kupónů a vyplacení jistiny dluhopisu. Podle toho se pak odvíjí i cena dluhopisu na trhu. Když je cena akcie pod konverzní cenou, chová se cenný papír spíše jako dluhopis a jeho cena se odvíjí především od kreditního rizika emitenta, úroků dluhopisu apod. S růstem ceny nad konverzní cenu je pak cenný papír více citlivý na vývoj akciových trhů.

Investoři do konvertibilních dluhopisů ocení potenciál růstu ceny akcií podpořený nižší volatilitou dluhopisů. Pro emitenta je pak zajímavá možnost emitovat dluhopisy s nižším výnosem, než je běžné, a získat tak poměrně levný kapitál bez nutnosti emitovat nové akcie, což by mohlo mít negativní dopad na jejich cenu (pokles důvěry investorů kvůli ředícímu efektu apod.).

Je zajímavé, že i když jde o třídu aktiv, která je velmi zajímavá jak pro společnosti, tak pro poměrně široké spektrum investorů, není trh s těmito dluhopisy nijak závratně veliký a je tak trochu mimo zájem široké investorské veřejnosti. Platí to také pro Českou republiku, i když se už 

i u nás v poslední době o těchto cenných papírech začíná více mluvit. Možná tomu pomáhá i nárůst počtu fondů zaměřených na konvertibilní dluhopisy a určitě tomu pomohl i fond denominovaný v české koruně od BNP Paribas, který jsme letos vybrali jako Divokou kartu v rámci ocenění Investice roku,“ říká Daniel Kuchta.

Kromě pozitiv je potřeba zmínit i rizika spojená s těmito cennými papíry. Jedním z nich je samozřejmě kreditní riziko emitenta. Tyto cenné papíry neemitují pouze společnosti s vysokým ratingem, ale kvůli nižším úrokům právě také společnosti, u kterých může být kreditní riziko poměrně vyšší. Dalším rizikem je pak špatné načasování nákupu dluhopisů na trhu, když je jeho cena ovlivňována vývojem na akciovém trhu. Volatilita takového dluhopisu je prakticky stejná jako u akcií, a je proto velmi důležité dávat si pozor na správnou dobu nákupu dluhopisu.

„Poměrně přehlíženým faktem může být také omezení růstového potenciálu ze strany emitenta. Pokud totiž cena akcie vystoupá nahoru příliš rychle, mohla by se mu konverze dluhopisů, případně vyplácení hotovosti, poněkud prodražit. A tak je zde možnost, že emitent při určité ceně akcie realizuje vynucenou konverzi, čímž omezí potenciální výnos investorů,“ dodává Daniel Kuchta.

I přes tato rizika jde o zajímavý způsob, jak diverzifikovat investiční portfolio. Pozitivní je zejména fakt, že konvertibilní dluhopisy pomáhají portfoliu jak na straně výnosů, tak při snižování volatility a rizika. A právě tato kombinace vlastností zvyšuje v očích investorů jejich atraktivitu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.