CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

20. 03. 2012

0 komentářů

Diverzifikace: ano či ne?

 


 

Diverzifikace slouží k vyhlazování výkyvů trhu, což diverzifikované portfolio, složené například z cyklických titulů, neplní. Proto je důležité diverzifikovat napříč různými sektory, které na sobě příliš nezávisí, čili jejich korelace není silná. Klasickým příkladem je smíchání firem, kterým se daří na začátku cyklu, jako jsou finance a zboží nekaždodenní spotřeby s utilitami (např. distributoři elektřiny, vody a plynu) a vzácnými kovy. To zcela jistě zmírní některé náhodné výkyvy trhu. Nejefektivnější cestou z pohledu nákladů, jak tohoto dosáhnout, je diverzifikovat prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF) z různých sektorů. Rovněž můžete využít různé třídy aktiv jako jsou například dluhopisy, opět nejsnazší cesta je využití dluhopisových ETF.

Cílem diverzifikace je prostě snížit variabilitu portfolia. Ale co se stane, když se o variabilitu portfolia nestaráte, nebo když si myslíte, že dané odvětví či třída aktiv je drahá? To mě přivádí k dalšímu bodu a sice,  že diverzifikace není vždy ku prospěchu.

Když jste dobří, tak diverzifikace není: 

Při diverzifikaci napříč společnostmi, sektory a třídami aktiv odstraníte skutečnou možnost vybírat ty, které překonávají trh. Pro investory, kteří jsou při výběru akcií dobří (nebo při výběru správné třídy aktiv či správných sektorů),  vede často diverzifikace k investicím ve špatném čase a za špatnou cenu. To znamená, že kvůli diverzifikaci investujete nevýhodně.

Například vlastníte jen akcie pěti firem, které považujete za bezpečné a podhodnocené. Pokud chcete diverzifikovat, pak možná chcete koupit dalších deset až patnáct akciových titulů jednoduše kvůli rozložení rizika napříč portfoliem. To v podstatě znamená, že pět titulů, u kterých jste si byli celkem jistí, vytvoří 25 procent vašeho portfolia. Zatímco zbývajících 75 procent vašeho portfolia je investováno do oblastí, u kterých si nejste jistí nebo jsou předražené. To ovšem není příliš prozíravé…

REKLAMA

Warren Buffet jednou řekl: “Diverzifikace vás ochrání před neznalostí. Nehodí se pro ty, kteří vědí, co dělají.” Jeho výrok jen podtrhuje můj názor. Pokud víte, co děláte, a rozumíte společnostem, do kterých investujete, pak diverzifikace jen sníží vaše zisky.  Pokud budete diverzifikovat, bez výhrad předpokládáte, že nemůžete vybrat ty nejvýkonnější tituly. To je rozumné uvažování jen pokud nejste dobrý investor. Pokud ale jste dobrý investor, pak je to pošetilé. Pokud hledáte bezpečné investování, diverzifikujte. Většina lidí totiž věří, že jsou lepší investoři než průměr, což je matematicky nemožné.

 

Matt Bolduc, akciový stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

zlato nebo bitcoin

Bitcoin nebo zlato: které z nich je lepší proti inflaci?

foto: Shutterstock Bitcoin nebo zlato? Bitcoin bývá často označován za digitální zlato nebo za zlato budoucnosti či nového věku. Překvapivě má totiž digitální měna se zlatem společného více, než by se na první pohled zdálo. Je tedy lepší mít v investičním portfoliu bitcoin, nebo zlato?

Text: Hana Bartušková

29. 12. 2021

Akciové trhy a koronavirus

Co si odnést po burzovní zkoušce nervů

Akciové trhy prošly v minulém týdnu největším propadem od finanční krize. Hlavní akciové indexy po celém světě ztratily na své hodnotě během pěti obchodních dnů přes deset procent. V přímém přenosu jsme pozorovali vývoj, který byl srovnatelný s nejhoršími investičními epizodami nedávné historie. Jaké poučení z toho […]

Text: redakce

06. 03. 2020

investice do zlata

Rozhovor: Investice do zlata? Ano, nebo ne?

Pokles reálných sazeb do záporu, nevyzpytatelný Donald Trump, zpomalující světová ekonomika, brexit, uvolňování měnové politiky centrálních bank a už tak vysoké náklady na těžbu zlata, které do budoucna dál porostou. To vše podle Patrika Hudce, portfolio manažera Generali Investments CEE, připravilo mimořádně příznivé prostředí pro nový dlouhodobý […]

Text: Hana Bartušková

26. 11. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *