Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Diverzifikace: ano či ne?

Investice 20.03.2012 | 23:22 0 Komentářů

Investoři občas věří, že diverzifikují správně, i když to není pravda. Diverzifikace je způsob, jak mírnit výkyvy trhu tím, že investujete do různých sektorů, zemí, tříd aktiv atd. Některé sektory často ovlivňují ty samé proměnné nebo mají tendenci vyvíjet se ve stejném akciovém cyklu. Momentálně se daří cyklickým sektorům jako je zboží nekaždodenní spotřeby, výroba, vede se i finančnímu sektoru. Proto bude investor, který se rozhodne investovat do těchto tří sektorů, výrazně vystaven cyklickým výkyvům trhu. Což není špatné, pokud cyklický sektor míří vzhůru (komentář Saxo Bank).

Diverzifikace slouží k vyhlazování výkyvů trhu, což diverzifikované portfolio, složené například z cyklických titulů, neplní. Proto je důležité diverzifikovat napříč různými sektory, které na sobě příliš nezávisí, čili jejich korelace není silná. Klasickým příkladem je smíchání firem, kterým se daří na začátku cyklu, jako jsou finance a zboží nekaždodenní spotřeby s utilitami (např. distributoři elektřiny, vody a plynu) a vzácnými kovy. To zcela jistě zmírní některé náhodné výkyvy trhu. Nejefektivnější cestou z pohledu nákladů, jak tohoto dosáhnout, je diverzifikovat prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF) z různých sektorů. Rovněž můžete využít různé třídy aktiv jako jsou například dluhopisy, opět nejsnazší cesta je využití dluhopisových ETF.

Cílem diverzifikace je prostě snížit variabilitu portfolia. Ale co se stane, když se o variabilitu portfolia nestaráte, nebo když si myslíte, že dané odvětví či třída aktiv je drahá? To mě přivádí k dalšímu bodu a sice,  že diverzifikace není vždy ku prospěchu.

Když jste dobří, tak diverzifikace není: 

Při diverzifikaci napříč společnostmi, sektory a třídami aktiv odstraníte skutečnou možnost vybírat ty, které překonávají trh. Pro investory, kteří jsou při výběru akcií dobří (nebo při výběru správné třídy aktiv či správných sektorů),  vede často diverzifikace k investicím ve špatném čase a za špatnou cenu. To znamená, že kvůli diverzifikaci investujete nevýhodně.

Například vlastníte jen akcie pěti firem, které považujete za bezpečné a podhodnocené. Pokud chcete diverzifikovat, pak možná chcete koupit dalších deset až patnáct akciových titulů jednoduše kvůli rozložení rizika napříč portfoliem. To v podstatě znamená, že pět titulů, u kterých jste si byli celkem jistí, vytvoří 25 procent vašeho portfolia. Zatímco zbývajících 75 procent vašeho portfolia je investováno do oblastí, u kterých si nejste jistí nebo jsou předražené. To ovšem není příliš prozíravé…

Warren Buffet jednou řekl: “Diverzifikace vás ochrání před neznalostí. Nehodí se pro ty, kteří vědí, co dělají.” Jeho výrok jen podtrhuje můj názor. Pokud víte, co děláte, a rozumíte společnostem, do kterých investujete, pak diverzifikace jen sníží vaše zisky.  Pokud budete diverzifikovat, bez výhrad předpokládáte, že nemůžete vybrat ty nejvýkonnější tituly. To je rozumné uvažování jen pokud nejste dobrý investor. Pokud ale jste dobrý investor, pak je to pošetilé. Pokud hledáte bezpečné investování, diverzifikujte. Většina lidí totiž věří, že jsou lepší investoři než průměr, což je matematicky nemožné.

 

Matt Bolduc, akciový stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.