Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Díky souběhu dvou zákonů do důchodu v 57 letech

Penze 27.11.2012 | 09:31 0 Komentářů

Díky souběhu dvou zákonů mohou občané ČR odejít do důchodu již v 57 letech. Na získání výhodných podmínek penzijního připojištění, které je podmínkou pro předčasnou penzi bez finančních sankcí, mají však lidé jen několik dní.

Momentálně se na pár dní otevřela možnost, jak odejít do penze o pět let dříve, než bude zákonem stanoveno. Podle odborníků nejde o finančně nevýhodný předčasný odchod do důchodu, ale o plnohodnotnou penzi.

Pokud splní zákonem stanovené podmínky, budou lidé v tzv. předpenzi dostávat od státu důchod bez jakýchkoliv sankcí a navíc ještě penzi od fondu, kde mají uzavřeno penzijní připojištění,“ potvrzuje Michal Hardyn z portálu, který nabízí penzijní připojištění.

Podmínky pro předpenzi a vyplácení dvojího důchodu stanoví zákon jasně. “Především je nutné mít uzavřené penzijní připojištění v některém z penzijních fondů. Zároveň lze využít výhody spoření s garantovaným kladným nebo alespoň nezáporným výnosem,“ přibližuje Hardyn. To je podle současné legislativy možné pouze u smluv uzavřených do 30. listopadu 2012.

Ze zákona si musíte připojištění platit po dobu aspoň pět let a mít díky němu naspořeno přibližně 8000 korun na každý měsíc předčasného důchodu. Pokud tyto podmínky splňujete, můžete odejít do penze o pět let dřív a neobávat se finančního postihu,“ vysvětluje Hardyn. Krajním věkem, při němž bude možné do předpenze odejít, je podle současné hranice odchodu do důchodu 57 let. “Pro ženy, které mají jedno dítě, je to dokonce 56 let – a pokud mají více dětí, tak se hranice pro jejich odchod do důchodu dále snižuje,“ upřesňuje Michal Hardyn.

Výhodné podmínky platí jen do konce letošního listopadu a očekáváme, že v posledních listopadových dnech zájem o uzavření penzijního připojištění prudce vzroste. Rozhodně všem, kdo chtějí do penze odejít dříve, doporučuji, aby si penzijní připojištění sjednali“ uvádí Hardyn.

Zdroj: nasepenize.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.