Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Díky slabému dolaru posiluje ropa i koruna

Česká měna pokračuje v pátečním posilování vůči dolaru i euru a dopoledne opět zaznamenala nové rekordy. Sílí rovněž ropa, která se usadila nad 140 dolary za barel.

Posilování české koruny zdá se nemá konce a investoři si ji v poslední době velmi oblíbili. V pátek koruna poměrně lehce, jen s krátkým zaváháním u hranice 23,91 CZK/EUR, prolomila dosavadní rekordy a posílila na 23,92 CZK/EUR, kde také uzavřela týden. Po dnešním otevření kolem 23,88 se opět posunula na hranici 23,93. Momentálně je už ale zpátky nad 23,9 CZK/EUR.

Podle ČNB nemá posilování koruny nic společného se zvyšováním produktivity práce a stavu ekonomiky. „Představitelé ČNB se s Asociací exportérů shodují především v tom, že rychlost posilování kurzu koruny (meziročně o 17 procent k euru) nekoresponduje se zvyšováním produktivity práce a jeho současná úroveň neodpovídá stavu ekonomiky,“ stojí ve zprávě ČNB.

Bohužel je to v dnešní situaci asi to jediné, co mohou kompetentní pro zastavení dalšího posilování koruny udělat. Kromě silné měny totiž musí podle Zdeňka Tůmy ČNB při rozhodování o sazbách hledět zejména na cenovou stabilitu, která je prioritou. Silná koruna samozřejmě dělá velké problémy domácím exportérům, z nichž některým dokonce hrozí likvidace.

Vůči dolaru se koruna v pátek zastavila na hodnotě 15,08 CZK/USD, po dnešním otevření na 15,11 pak dnes ráno opět posílila na nový rekord 15,07 CZK/USD. Dolar pokračuje v oslabování rovněž vůči evropské měně, a to rovněž pomáhá posilování ropy, která se dnes opět obchoduje už nad hranicí 142 dolarů za barel (Brent). Společně s ní posilují také drahé kovy a jiné komodity, které jsou pro investory momentálně mnohem zajímavější než americká měna.

Zdroj: Patria, ČTK, XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.