Úterý 26. května. Svátek má Filip.

Diag Human se vzdal, ČR chce zpět 30 milionů za advokáty

Investice 01.07.2014 | 08:00 0 Komentářů

Česko má definitivně za sebou další z mezinárodních arbitráží v kauze údajně zmařeného obchodu s krevní plazmou. Firma Diag Human se neodvolala proti porážce.

Diag Human se vzdal, ČR chce zpět 30 milionů za advokáty

Praha – Osmnáctiletý spor mezi společností Diag Human a Českou republikou nadobro končí v další ze šesti zemí, kde firma náš stát žaluje. Zatím nebyla ani jednou úspěšná a tentokrát prohrála ve Velké Británii.

Firma, která požaduje po státu včetně úroků desetimiliardové odškodné za údajně zmařený obchod s krevní plazmou, nepodala podle zástupců ministerstva zdravotnictví odvolání proti verdiktu londýnského soudu, jenž nároky společnosti zamítl.  

Jak deník Aktuálně.cz zjistil, Diag Human měl podat odvolání k 12. červnu a do dalších sedmi dnů o tom měl informovat Českou republiku.

„Toto neučinili. I z dalších indicií lze vyvozovat, že s velkou pravděpodobností hraničící s jistotou Diag Human odvolání nepodal,“ řekl ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Diag Human se zatím nevyjádřil. Právní zástupce firmy Jan Kalvoda na otázky Aktuálně.cz nereagoval. Jeho asistentka pouze přislíbila, že na dotazy odpoví. Dosud to však Kalvoda neudělal.

Ministerstvo připravuje protiútok

Český stát po arbitrážích ve Francii, Švýcarsku a Rakousku uspěl i ve čtvrté zemi, kde firma vyvolala soudní spory. Česká republika se navíc připravuje na protiútok.

Poté, co londýnský soud již řekl, že Diag Human má zaplatit protistraně zálohu ve výši zhruba devíti milionů korun, chystá se ministerstvo ještě vyčíslit celkové náklady, především na právní zastoupení za tříletý spor. Odhadem jde zhruba o pětadvacet až třicet milionů, které chce ministerstvo zdravotnictví vysoudit zpět.

Obří výlohy

„Předpokládáme, že máme velkou šanci peníze vymoct v plném rozsahu,“ prohlásil Kotris.

Podle něj je to zdaleka nejvyšší částka, kterou stát při arbitrážích za zkušené zahraniční právníky zaplatil. „Převyšuje náklady za všechny ostatní soudní zahraniční spory dohromady,“ řekl Kotris. 

Vysoké výlohy souvisí s tím, do jaké hloubky se anglický soud případem zabýval. „A také kvůli tomu, že Anglii si firma Diag Human vzala jako své hlavní bojiště,“ dodal Kotris.

Soudy nyní probíhají ještě v Lucembursku, USA a také v České republice, kde rozhodci přiznali Diag Human v roce 2008 náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun.

Jenže zatímco firma tvrdí, že spor skončil a peníze jí patří, ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tvrdí, že arbitráž stále pokračuje. Konečné rozhodnutí by mělo padnout během několika měsíců.

Co si myslíte o kauze Diag Human? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.