Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Devizové rezervy ČNB pozvolna klesají

Banky 07.12.2017 | 14:32 0 Komentářů

Devizové rezervy České národní banky (ČNB) v eurech v listopadu klesly, meziročně ale vzrostly. V amerických dolarech došlo k nárůstu. Rezervy v korunách během listopadu klesly, oproti loňskému roku naopak vzrostly.

V listopadu letošního roku klesly rezervy v eurech o 1,088 miliardy na 123 miliard eur. Meziročně ale došlo k nárůstu o 42,6 miliardy eur. V amerických dolarech se v listopadu zvýšily o 1,3 miliardy na 145,7 miliardy dolarů a oproti loňskému roku o 60 miliard dolarů. V korunách za měsíc rezervy naopak klesly o 50 miliard na 3,1136 bilionu korun a meziročně vzrostly o 961,5 miliardy.

Od listopadu 2013 do letošního dubna se devizové rezervy centrální banky téměř zčtyřnásobily. Zatímco jejich objem na konci října dosahoval téměř 895 miliard korun, na konci letošního dubna to již bylo 3,355 bilionu korun. Od ukončení intervencí ale rezervy pozvolna klesají.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok představil v červnu letošního roku novou strategii. V rámci této strategie centrální banka investuje část devizových rezerv tak, aby zvýšila své výnosy. Toho může dosáhnout například přesunem části devizových rezerv z eur na dolary, které jsou výnosnější, nebo nákupem kvalitních dluhopisů.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.