Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Deutsche Bank: Šedá ekonomika pomáhá překonat krize

Banky Luboš Svačina 30.12.2009 | 11:43 1 Komentář

Ze studie Deutsche Bank vyplývá, že tzv. stínová ekonomika pomáhá s potlačováním ekonomické recese. Během nejhoršího propadu ekonomiky od třicátých let zaznamenaly země s větším podílem šedé ekonomiky menší pád než jejich poctivější sousedé, uvádí studie Deutsche Bank.

Podle Deutsche Bank příkladem země, kde stínová ekonomika "výborně funguje", je Řecko. Druhým extrémem jsou země s velmi poctivou populací jako Rakousko, Francie či Nizozemí. Autoři studie přiznávají, že uvedený vztah si nedokáží plně vysvětlit a výsledky berou s určitou nadsázkou. Podle jejich zjištění jsou na tom nejhůře ekonomiky jako například Německo, jehož obyvatelé nejsou ani úplně bezúhonní jako Rakušané, ani nevěnují tolik snahy na obcházení zákonů jako Řekové. Ze závěrů studie Deutsche Bank totiž vyplývá, že stínová ekonomika se "vyplácí" až od určitého objemu. Nejméně vhodnou velikostí stínové ekonomiky je podle výpočtů Deutsche Bank případ, kdy dosahuje 14,3318 % HDP; Německo se s 14,6 % nalézá na pokraji této nejhorší možnosti. 

Deutsche Bank však ve své analýze Němcům doporučuje, aby si vybrali cestu poctivosti a vyhýbali se melouchaření, vyhýbání daním apod. Finanční krize ukázala, že dobré mravy a slušnost jsou pro rozvoj podnikání klíčové.

Zdroj: Financial Times, Deutsche Bank

Jeden komentář: “Deutsche Bank: Šedá ekonomika pomáhá překonat krize”

  1. Otazník napsal:

    který se vůči občanům chová jako hovado? Teda aspoń u nás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.