Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

DEUTSCHE BANK a FED – Nepředvídatelné instituce?

Investice 20.01.2014 | 15:55 1 Komentář

Na konci minulého týdne vzrostly zlaté futures o 0,9% na hodnotu 1 251.90 dolarů/unci na New Yorkské divizi Comex, a to na základě prohlášení prezidenta Federal Reserve Bank of Minneapolis Narayana Kocherlakota, že ekonomika potřebuje stále čím dál více stimulů. Další významné zasedání FEDu se bude konat od 28. – 29. ledna. Nelze však očekávat výrazné změny v monetární politice, kterou FED v současnosti provádí. Již minulý měsíc zredukoval QE program z tehdejších 85 miliard dolarů/měsíc na současných 75 miliard dolarů/měsíc. Dosluhující šéf FEDu Ben Bernanke odejde tiše, bez velkého potlesku a předpokládá se, že systém odevzdá svoji nástupkyni Dr. Yelen v nezměněné podobě. (Komentář Zlataky.cz)

V pátek, 17. prosince 2013, bylo zlato na nepatrně nižší úrovni a to poté, co byla získána inflační data z USA, která ukázala, že náklady na bydlení v USA se zvýšily nejvíce za posledních šest měsíců. Tím se zvýšila u investorů přitažlivost zlata, kteří vnímají zlato jako protiinflační symbol.

Co však vyvolalo na trzích relativně závažné otázky je situace kolem Deutsche Bank. Deutsche Bank v pátek oznámila, že stáhne nastavení benchmarku u zlata a stříbra, avšak stále zůstává odhodlána obchodovat s drahými kovy.

Banka je pouze jednou z pěti bank s drahými kovy, které se podílí na fixaci ceny zlata 2krát během dne pro stanovení pozice ceny zlata. Deutsche Bank plánuje prodat zlaté a stříbrné fixační pozice jinému členu London Bullion Market Association. Banka tvrdí, že se jedná o snížení pozice v obchodování s touto komoditou.

Načasování této akce je podezřelé a proto si toho nemohl nevšimnout nejvyšší finanční regulátor v Německu, BaFin, který se následně dotazoval na danou situaci zaměstnanců Deutsche Bank AG. Sondáž měla zjistit, zda se nejedná o potenciální manipulaci s cenami zlatých a stříbrných kovů. Deutsche Bank si musí být vědoma toho, že v minulosti vedl skandál na trzích s LIBOR sazbami  k pokutám dosahujících až 6 miliard dolarů.

Němci jsou největšími kupci zlata v Evropě i v západním světě, vzhledem k jejich zkušenostem s hyperinflací v roce 1922, devalvací měny a ekonomickým kolapsem po druhé světové válce. Tato situace výrazně nahrává vyšším cenám zlata, a to z toho důvodu, že Deutsche bank udělá vše pro to, aby tuto „konspirační teorii“ vyvrátila. A jaká by byla nejlepší odpověď ? Růst ceny zlata.

V pondělí, 20. ledna v 11 hodin, se zlato obchodovalo za 1 255.10 dolarů/za unci. Stříbro dosáhlo hranice 20.27 dolarů/unci.

Autor: Jan Žák, Zlaťáky.cz

Jeden komentář: “DEUTSCHE BANK a FED – Nepředvídatelné instituce?”

  1. jj napsal:

    Tisknout papírové zlato mohou banky zrovna jako peníze, a klamat důvěřivce.
    Až to praskne bude inflace jako hrom. Když zlato, tak pravé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.