Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Dětské dluhy za odpadky mohou skončit. Záleží na poslancích

Investice 08.12.2014 | 18:17 0 Komentářů

V Česku žije okolo 150 tisíc dětských dlužníků. Velká část dluhů vzniká, když rodiče neplatí městům poplatky za odvoz odpadu.

Dětské dluhy za odpadky mohou skončit. Záleží na poslancích

Praha – Poslanci mohou v úterý přispět ke snížení počtu dětských dlužníků. Budou hlasovat o novele zákona o místních poplatcích, která chce zamezit dosavadní praxi, kdy obce vymáhají dluhy za nezaplacené poplatky za odpad po čerstvě plnoletých dětech.

V České republice žije podle neziskové společnosti Člověk v tísni okolo 150 tisíc dětských dlužníků. Jejich dluh nejčastěji vzniká tehdy, když za ně rodiče neuhradí pokuty za jízdu bez jízdenky nebo pokud neplatí právě poplatky za odpad. Jestliže novela projde, budou obce tyto poplatky vymáhat pouze po rodičích, a to i po nabytí zletilosti jejich dětí.

„Mnoho z těchto mladých lidí žije v dětských domovech a o tom, že jim díky laxnosti rodičů vzniká dluh, vůbec nevědí. Doma třeba nikdy nebyli, a přesto obec, kde mají hlášený trvalý pobyt, po nich tento dluh vymáhá. Ne po rodičích, kteří ho způsobili, ale po nich,“ říká advokátka Alena Vlachová, která se dětskými dluhy dlouhodobě zabývá.

„Postupem času se dostane dluh do exekuce a z tisícikoruny je najednou několikanásobné břímě, které zavěsíme na krk mladému člověku,“ dodává Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Návrh podporuje Platforma pro odpovědné finance, jejímž členem je i Česká bankovní asociace. „Předlužený mladý člověk na prahu produktivního věku má zhoršený vstup na trh práce, což zvyšuje náklady na sociální transfery ve společnosti,“ říká Jan Matoušek z České bankovní asociace.

Do sněmovny zároveň dorazil také senátorský návrh obdobné novely, která s vymáháním dluhu na rodičích počítá jen u dětí z dětských domovů. Takové omezení je ale podle Hůleho nelogické. Případným dluhem za nezodpovědné rodiče jsou zatíženy stejně děti z dětských domovů i ty ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.