Pondělí 19. října. Svátek má Michaela.

Děti znají cenu iPhonů, u chleba tápou

Banky 05.10.2016 | 16:33 0 Komentářů

Průzkum finanční gramotnosti České spořitelny ukázal, že nejgramotnější jsou lidé kolem 40 let. Mladí umí s penězi hospodařit lépe a více se orientují v bankovních pojmech, jejich znalost cen se však liší podle oblasti zájmu.

„Ve větší míře než v roce 2013 děti znají cenu nejnovějšího iPhone, ale netuší, kolik stojí chleba,“ upozornila Lenka Korečková, manažerka výzkumu České spořitelny.

Míru finanční gramotnosti nejvíce ovlivňuje dosažené vzdělání, vysokoškoláci dosahují dvakrát lepších výsledků než lidé se základním vzděláním. Podobné je to i u lidí s příjmy nad 40 tisíc korun, kteří mají dvakrát vyšší skóre než lidé s příjmy do 15 tisíc korun.

„Překvapivými faktory ovlivňujícími finanční gramotnost lidí je rodinný stav a pracovní status. Manželé a partneři žijící v jedné domácnosti s financemi nakládají lépe, stejně tak jsou osoby samostatně výdělečně činné zdatnějšími finančníky než lidé v placeném zaměstnání,“ řekla Lenka Korečková. Velikost města či vesnice míru finanční gramotnosti neovlivňuje.

Zdroj: Tisková zpráva České spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.