Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Deset lekcí, které nám udělila finanční krize. Znáte?

Investice 11.07.2010 | 12:19 0 Komentářů

Přehled neopakovatelných zkušeností, které přinesla globální recese

Praha – Světová ekonomika je jako člověk s horečkou, jehož nemoc se neustále vrací. V roce 2008 to byly hypotékami zajištěné cenné papíry, minulý rok největší recese od Velké deprese, letos dluhová krize. Nikdy přesně nevíme, kam ekonomika směřuje.
Přesto je i řada pozitivních zpráv – Americká národní asociace ekonomů zvyšuje odhad růstu USA pro rok 2010, Čína zůstává silná a MMF zvyšuje odhad růstu globální ekonomiky. Na druhou stranu kupují investoři zlato, jako kdyby hrozila apokalypsa, mluví se recesi ve tvaru W a finanční trhy klesají po každé špatné zprávě.
Je těžké posoudit, zda jsme definitivně ve fázi oživení, nebo zda se světová ekonomika dostává do stále větších potíží. Několik stovek milionů lidí po celém světě přišlo o práci, domy nebo úspory.
I ti šťastnější si začínají uvědomovat, jak křehká je prosperita. Státní zaměstnanci v Americe a Evropě začínají přemýšlet nad svými důchody a zvykají si na strach o své místo. Události posledních let přesto nabízejí minimálně deset poučení:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.