Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Desatero bezpečného půjčování

Banky 21.03.2014 | 13:59 0 Komentářů

Všichni víme, že je lepší se nezadlužovat, ale občas nás život a realita k tomuto kroku donutí. Jak tedy postupovat, když se ocitneme v situaci, kdy si potřebujeme půjčit peníze – a to rychle a bez ručení majetkem? Deset zásad, které je přitom dobré respektovat, pro vás připravil Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fair Credit, specializující se na drobné nebankovní půjčky na českém trhu (zpráva Fair Credit).

1. Vyberte si ověřenou společnost

Nejdůležitější ze všeho je vybrat si ověřenou a prověřenou společnost. Jak se pozná? Třeba i tím, že má web, na něm uvedené sídlo a kontakty, a nabízí bezplatnou zákaznickou linku. Pokud narazíte na nějaký leták, všímejte si, zda je na něm logo společnosti a webové stránky. Anonymní nabídky raději rovnou házejte do koše.

2. Spočítejte si vše na kalkulačce

Snad všechny finanční společnosti mají na svých webových stránkách interaktivní kalkulačku, kde si můžete nastavit výši požadované půjčky a zjistit dobu splácení. Kalkulačka vám sama spočítá výši splátek, úrok, RPSN a další náklady na půjčku. Díky kalkulačce můžete zkoušet různé varianty, porovnávat je, dokud nenajdete tu nejvýhodnější variantu pro vás.

3. Domluvte si schůzku

Až budete mít vybraného poskytovatele půjčky, zavolejte na jeho bezplatnou telefonickou linku nebo si zažádejte o půjčku vyplněním on-line formuláře. Do 24 hodin vás kontaktuje obchodní zástupce a domluví si s vámi osobní schůzku. Zajde za vámi až domů.

4. Ptejte se na vše, co vám není jasné!

Zástupce společnosti, u které si půjčujete, vám musí umět zodpovědět všechny vaše otázky. Budete-li mít jakékoliv pochybnosti nebo nebudete něčemu rozumět – ptejte se, ptejte se, ptejte se. Když vám nebude schopen vaše otázky zodpovědět, obraťte se raději na jinou společnost.

5. Nezatajujte svoji situaci

Nesnažte se zatajit, že máte nějaké dluhy, že jste právě nezaměstnaný či další skutečnosti, které mají vliv na vaši finanční situaci. Jen tak vám může společnost prostřednictvím svého zástupce pomoct nastavit splátky tak, aby to vaši situaci ještě nezhoršilo a abyste půjčku utáhli a byli ji schopni splácet.

6. Připravte si doklady

Nejčastěji je potřeba občanský průkaz, potvrzení o příjmech a výdajích a doklad o pronájmu nebo podnájmu bytu, v němž půjčku sjednáváte.

7. Pořádně si prostudujte smlouvu

Než podepíšete smlouvu, několikrát si ji pořádně přečtěte a ujistěte se, že rozumíte všemu, co v ní stojí. Pokud máte sebemenší pochybnost nebo nejasnost, nic nepodepisujte a vyžádejte si nejdříve konzultaci s někým dalším, případně právníkem. Smlouva by měla být transparentní, tzn. hned na první straně musí být uvedena výše půjčky, náklady na ni, celková splatná částka, která je fixní a neměnná, doba půjčky a také předpis týdenních splátek.

8. Splátky si evidujte a nechávejte potvrdit

Při uzavření smlouvy dostanete papír, kde se budou jednotlivé splátky evidovat. Ten střežte jako oko v hlavě a neztraťte jej. Pokaždé když odevzdáte splátku, nechte si to potvrdit. Tzv. evidence splátek vám slouží jako doklad, co už jste uhradili, a také k informaci, kolik vám toho ještě zbývá. Na trhu jsou již i společnosti, které vám umožňují on-line přehled o vašem splácení, ptejte se tedy i po něm.

9. Když nemáte peníze, komunikujte

Pokud se stane, že nemáte splátku z čeho uhradit, nebojte se a kontaktujte obchodního zástupce. Ten vám pomůže s řešením situace, např. tím, že výši splátek upraví. Vždy se dá najít řešení, nemá cenu se schovávat a nechat problém narůst do ještě větších rozměrů.

10. Pojistěte si schopnost splácet 

Novinkou u nebankovních férových společností je půjčka s pojištěním schopnosti splácet. Měla by vás ochránit před neočekávanými situacemi a riziky, které mohou v životě člověka nastat. Takže pokud si nejste jistí, využijte právě tento typ půjčky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.