CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

21. 03. 2014

0 komentářů

Desatero bezpečného půjčování

 


 

1. Vyberte si ověřenou společnost

Nejdůležitější ze všeho je vybrat si ověřenou a prověřenou společnost. Jak se pozná? Třeba i tím, že má web, na něm uvedené sídlo a kontakty, a nabízí bezplatnou zákaznickou linku. Pokud narazíte na nějaký leták, všímejte si, zda je na něm logo společnosti a webové stránky. Anonymní nabídky raději rovnou házejte do koše.

2. Spočítejte si vše na kalkulačce

Snad všechny finanční společnosti mají na svých webových stránkách interaktivní kalkulačku, kde si můžete nastavit výši požadované půjčky a zjistit dobu splácení. Kalkulačka vám sama spočítá výši splátek, úrok, RPSN a další náklady na půjčku. Díky kalkulačce můžete zkoušet různé varianty, porovnávat je, dokud nenajdete tu nejvýhodnější variantu pro vás.

3. Domluvte si schůzku

REKLAMA

Až budete mít vybraného poskytovatele půjčky, zavolejte na jeho bezplatnou telefonickou linku nebo si zažádejte o půjčku vyplněním on-line formuláře. Do 24 hodin vás kontaktuje obchodní zástupce a domluví si s vámi osobní schůzku. Zajde za vámi až domů.

4. Ptejte se na vše, co vám není jasné!

Zástupce společnosti, u které si půjčujete, vám musí umět zodpovědět všechny vaše otázky. Budete-li mít jakékoliv pochybnosti nebo nebudete něčemu rozumět – ptejte se, ptejte se, ptejte se. Když vám nebude schopen vaše otázky zodpovědět, obraťte se raději na jinou společnost.

5. Nezatajujte svoji situaci

REKLAMA

Nesnažte se zatajit, že máte nějaké dluhy, že jste právě nezaměstnaný či další skutečnosti, které mají vliv na vaši finanční situaci. Jen tak vám může společnost prostřednictvím svého zástupce pomoct nastavit splátky tak, aby to vaši situaci ještě nezhoršilo a abyste půjčku utáhli a byli ji schopni splácet.

6. Připravte si doklady

Nejčastěji je potřeba občanský průkaz, potvrzení o příjmech a výdajích a doklad o pronájmu nebo podnájmu bytu, v němž půjčku sjednáváte.

7. Pořádně si prostudujte smlouvu

REKLAMA

Než podepíšete smlouvu, několikrát si ji pořádně přečtěte a ujistěte se, že rozumíte všemu, co v ní stojí. Pokud máte sebemenší pochybnost nebo nejasnost, nic nepodepisujte a vyžádejte si nejdříve konzultaci s někým dalším, případně právníkem. Smlouva by měla být transparentní, tzn. hned na první straně musí být uvedena výše půjčky, náklady na ni, celková splatná částka, která je fixní a neměnná, doba půjčky a také předpis týdenních splátek.

8. Splátky si evidujte a nechávejte potvrdit

Při uzavření smlouvy dostanete papír, kde se budou jednotlivé splátky evidovat. Ten střežte jako oko v hlavě a neztraťte jej. Pokaždé když odevzdáte splátku, nechte si to potvrdit. Tzv. evidence splátek vám slouží jako doklad, co už jste uhradili, a také k informaci, kolik vám toho ještě zbývá. Na trhu jsou již i společnosti, které vám umožňují on-line přehled o vašem splácení, ptejte se tedy i po něm.

9. Když nemáte peníze, komunikujte

Pokud se stane, že nemáte splátku z čeho uhradit, nebojte se a kontaktujte obchodního zástupce. Ten vám pomůže s řešením situace, např. tím, že výši splátek upraví. Vždy se dá najít řešení, nemá cenu se schovávat a nechat problém narůst do ještě větších rozměrů.

10. Pojistěte si schopnost splácet 

Novinkou u nebankovních férových společností je půjčka s pojištěním schopnosti splácet. Měla by vás ochránit před neočekávanými situacemi a riziky, které mohou v životě člověka nastat. Takže pokud si nejste jistí, využijte právě tento typ půjčky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Michal Kovářík: Zbavte se špatných dluhů nebo se jich úplně vyvarujte

V jednom z předchozích článků (Investice do každé rodiny, budu to hájit klidně celé hodiny) jsem se snažil zdůraznit, jak důležité a nepostradatelné je v rámci práce se svým finančním rozpočtem investovat. Peníze pracují ve váš prospěch. Než však začnete investovat, je ještě dobré udělat pár kroků […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

22. 05. 2023

Insolvenční řízení Fair Credit pokračuje, lhůta pro přihlášení pohledávek je za svoji polovinou

Finanční potíže, které vedly ke krachu společnosti Fair Credit International, SE (dnes CEPO Green3, SE) ze skupiny Fair Credit, zasáhly zprostředkovaně celou řadu investorů. Investoři, kteří vlastní pohledávky vůči bývalému poskytovateli drobných půjček, jsou nyní v nepříjemné situace. Nemají jistotu, zda dostanou zpět své peníze, a zároveň […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 03. 2023

finanční zdraví dlužníka

Hlídejte si, komu půjčujete. Posouzení finančního zdraví dlužníka není radno podcenit

Podle expertů lze očekávat, že hlavní dopad růstu cen energií a úrokových sazeb na ekonomické výsledky firem teprve přijde. Řada podniků se tak může ocitnout v úpadku a věřitelé vymohou jen velmi obtížně (a pouze menší část) své pohledávky. Jaké informační zdroje lze využít pro hodnocení finančního […]

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

13. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *