Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Den extrémů na pražské burze

Index pražské burzy dnes zatím ztrácí „běžných“ něco přes jeden a půl procenta, dva tituly se ale „běžným“ denním pohybům úplně vymykají.

Prvním, více méně očekávaným, extrémistou jsou akcie developerské společnosti Orco. Ta včera namísto avizované nové strategie oznámila, že získala soudní ochranu před věřiteli od pařížského soudu, což jí dává 6 měsíců na uskutečnění restrukturalizace.

Včera se akcie na pražské burze neobchodovaly, ale ve Varšavě obchody probíhaly a zaznamenaly výrazný pokles o více než čtvrtinu. Před dnešním obchodováním v Praze tedy bylo jasné, že titul po třech dnech zajímavého růstu ke 160 korun za akcii zamíří strmě dolů. Ihned po začátku obchodního dne titul klesl pod devadesát korun, ztrácel více než 20 % a burza byla nucena po desáté hodině obchodování na 15 minut pozastavit. Po opětovném obnovení obchodování se situace uklidnila a titul momentálně ztrácí přes 22 %.

Ještě větším extrémem se prezentují akcie AAA Auto, které pro změnu prudce posilují. Při jejich nízké ceně a malých objemech nejsou výkyvy až tak neobvyklé, ale posílení o více než 50 % v průběhu několika hodin skutečně není normální. Burza byla nucena obchodování s titulem v průběhu dne třikrát pozastavit. Těsně před druhou hodinou, kdy akcie překročila cenu 9 korun, což znamenalo posílení o více než 50 %, přistoupila burza k nouzovému řešení a ukončila obchodování. „V důsledku překročení 50% hranice byla emise AAA ve SPAD převedena z otevřené fáze do uzavřené. Obchoduje se v posledním stanoveném pásmu bez účasti tvůrců trhu,“ píše se ve vyjádření burzy.

Zdroj: BCPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.