Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Den D pro Theresu Mayovou

Investice 14.03.2019 | 17:37 0 Komentářů

Stejně jako v uplynulých dvou dnech se budeme zabývat brexitem. Britská vláda bude nyní hlasovat o legislativě, která by umožnila odložení termínu vystoupení z Evropské unie.  

Předpokládáme, že tento odklad bude pravděpodobně schválen. Jednání však nejsou zdaleka u konce, protože Theresa Mayová se bude muset v případě schválení odkladu domluvit zároveň i s Evropskou unií a požádat jí o prodloužení. To ale není tak samozřejmé, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože odklad vyžaduje jednomyslný souhlas všech 27 ostatních členských států.

Zdroj: BBC

Buď bude EU otevřená odkladu a Mayová přijde s jasným plánem, nebo ho Unie odmítne, což by vyvolalo velmi negativní politickou situaci. Ta by mohla vyústit k  tvrdému brexitu, britským volbám nebo hlasování o důvěře vládě, možná dokonce i druhému referendu o vystoupení.

Podle našeho názoru EU pravděpodobně schválí krátké prodloužené období, což znamená, že Britové budou muset jednat rychle, aby se v této otázce sami sjednotili.  Je poměrně nepravděpodobné, že Unie bude připravena vyjednat novou dohodu. V současné chvíli jsou všichni investoři upřeni k tomu, jak skončí brexit, takže ani zveřejnění statistických dat ze Spojených států týkajících se nezaměstnanosti a realitního trhu by nemělo mít na náladu investorů výraznější vliv.

Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.