Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Deflace nepřišla, ceny v Česku ale dál rostou jen nepatrně

Investice 09.03.2015 | 09:50 0 Komentářů

Inflace se drží blízko nuly hlavně díky levné dopravě, meziročně zlevnily i potraviny.

Deflace nepřišla, ceny v Česku ale dál rostou jen nepatrně

Praha – České republice se nadále daří vyhýbat deflaci. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) rostly spotřebitelské ceny v únoru meziročně o 0,1 procenta, to znamená stejným tempem jako v lednu či v prosinci. Meziměsíční inflace dosáhla podle ČSÚ 0,2 procenta.

Zlevňovala hlavně doprava, jejíž ceny klesly o 17,1 procenta, důvodem jsou hlavně nižší ceny ropy. Meziročně jsou levnější také potraviny a nealkoholické nápoje. Zelenina zlevnila o 9,9 procenta, ovoce o 6,5 procenta. Ceny vepřového masa klesly o 5,3 procenta, sýrů o 3,3 procenta a mléka o tři procenta.

Pokračuje také pokles cen v oblasti pošt a telekomunikací, konkrétně díky meziročnímu snížení cen mobilních telefonů o 20,9 procenta a telefonických a telefaxových služeb o 1,3 procenta.

Zdražoval hlavně tabák

K meziročnímu růstu cen přispělo hlavně zdražování tabákových výrobků o 6,1 procenta. Analytici dokonce zdůrazňují, že díky tabáku se únorová inflace stále ještě drží nad nulou. „Díky němu ceny cigaret během měsíce zdražily o čtyři procenta, což k inflaci přidalo dvě desetiny procentního bodu,“ říká například ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

V oddíle bydlení vzrostly ceny zemního plynu o 4,5 procenta, vodného o 3,4 procenta, stočného o 2,8 procenta, čistého nájemného o 1,4 procenta a tepla o 1,2 procenta. Zdražovaly také služby, například finanční služby o 6,8 procenta a pojištění o 2,6 procenta. Obuv meziročně v únoru zdražila o 9,6 procenta a oděvy o 2,4 procenta.

Výraznější zdražování nečekejte

V dalších měsících by mírné zdražovánímělo podle ekonomů pokračovat. „S ohledem na rostoucí ceny ropy je pravděpodobné, že v příštích měsících uvidíme pomalu rostoucí míru inflace. Ale cesta ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli zůstává dlouhá a stále nejistá,“ říká analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

S tím souhlasí i Rožumberský, podle něhož se meziroční růst cen posune výše už v březnu. „Nadále nepředpokládáme, že by se inflace ještě letos podívala nad hladinu jednoho procenta,“ dodává ovšem.

Nízký růst cen trápí celou Evropskou unii. V lednu se deflace vyhnula pouze pěti zemím EU, podle Eurostatu přitom ceny klesaly i v Česku – důvodem je rozdílná metodika ve srovnání s ČSÚ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.