Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Deficit státního rozpočtu v listopadu narostl

Celkový schodek státního rozpočtu se v listopadu prohloubil o 34,5 mld. Kč a od začátku roku tak narostl na 125,9 mld. Kč. V listopadu 2010 stát hospodařil se schodkem 44 miliard. Na meziročně příznivějším výsledku se pozitivně projevilo především vyšší inkaso DPH a nižší čerpání kapitálových výdajů (komentář GE Money Bank).

Příjmy státního rozpočtu dosáhly od začátku roku 906,5 mld. Kč, což je výsledek meziročně vyšší o 8,5 miliardy. Nebýt meziročního poklesu transferů z EU byl by výsledek ještě o 8,9 miliardy vyšší. Meziroční růst příjmů je ovlivněn především vyšším inkasem spotřebních daní, které odráží výrazný příspěvek daně ze slunečního záření.

Výdajová strana rozpočtu zůstává nejvíce ovlivněna nižšími kapitálovými výdaji (meziročně pokles o 16,7 mld. Kč), které se projevují menšími investicemi do infrastruktury.

Dosavadní hospodaření státu v letošním roce dokazuje, že dosažení schváleného rozpočtu na rok 2011 v objemu 135 mld. Kč je stále možné.  Přesto ministerstvo financí ve své prognóze očekává, že deficit vládního sektoru skončí na 142 mld. Kč. Tato předpověď zohledňuje výsledek z prosince minulého roku, kdy stát hospodařil se schodkem 15,7 miliardy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.