Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Datové schránky požírají elektronická daňová přiznání

Investice 02.08.2009 | 11:55 0 Komentářů

Průzkum ukázal, že lidé elektronické komunikaci nedůvěřují

Praha – Byrokratická mašinerie zařadila druhou rychlost a začíná házet klacky pod nohy nejen občanům, ale dokonce i sama sobě. Projekt datových schránek ministerstva vnitra totiž přispívá ke klinické smrti systému elektronického podání daňových přiznání.
Elektronizace státní správy je bezesporu veskrze dobrá věc. Tedy alespoň byla, dokud ji politici spolu se svými úředníky neuvedli v život. Pak se zavřela voda nad proinvestovanými čtyřmi miliardami korun a výsledkem je už tradiční česká nula. „To musíme změnit. Do toho systému se nainvestovalo mnoho peněz a je velká škoda, že o něj není zájem,“ potvrdil Euro.cz stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.
Podnikatelé: Je to zbytečné
Jenže podnikatelé jsou jiného názoru. Daně v drtivé většině přiznávají postaru, hezky černé na bílém. „Proč tomu tak je, to je pro mě svým způsobem záhadou. Těch důvodů bude víc,“ řekl tajemník Komory daňových poradců ČR Radek Neužil. „Předně je to dané komplikovaností systému, aplikace k tomu určené a nutností disponovat elektronickým podpisem,“ upřesnil.
Ministerstvo financí si ve věci objednalo průzkum veřejného mínění, jenž proběhl v říjnu a v listopadu minulého roku. „Zkoumali jsme osoby samostatně výdělečně činné, zástupce právnických osob a daňové poradce,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Z výsledků vyplývá, že oslovení odmítají elektronickou komunikaci s finančním úřadem kvůli nízké důvěře v tento způsob dialogu. „Dle jejich názoru jim nepřináší žádné výhody a nevyplatí se,“ dodal Jakob.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.