Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

DataLife: Někteří mladí lidé nepříznivě ovlivňují penzijní systém

Někteří mladí lidé si zkracují ekonomicky aktivní období, negativně tak ovlivňují celý penzijní systém. Podle MPSV dříve na jednoho důchodce pracovali čtyři zaměstnanci, dnes jsou to necelí dva. Za třicet let se počet důchodců a pracujících vyrovná.

Současnému stavu věci neprospívá ani fakt, že dnešní mladí lidé odkládají vstup na trh práce o pět a více let, prodlužují si studium, cestují po světě a odsouvají i založení rodiny. V konečném důsledku tak zkracují své ekonomicky aktivní období, po které budou odvádět daně a dávky do státního rozpočtu,“ říká ředitel strategie poradenské společnosti DataLife Mgr. Petr Husák.

 

Život mužů


se ve srovnání s rokem 1920 prodloužil o
27,4 roku a život žen o 31 let. Nyní mají muži naději dožít se zhruba 74 let, ženy přibližně osmdesáti. „Délka lidského života se prodlužuje díky kvalitnější lékařské péči. Současně to však přináší určitý nezamýšlený důsledek: lidé umírají později a zůstávají v penzi déle než v minulosti. To představuje, vedle klesajícího počtu narozených dětí, pro penzijní systém další ekonomickou zátěž,“ říká
ředitel strategie poradenské společnosti DataLife Mgr. Petr Husák a statisticky dokládá i pokles porodnosti. Za minulého režimu se rodilo ročně přibližně 120 tisíc dětí, za dvacet od revoluce jejich počet poklesl na 800 tisíc.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti DataLife

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.