CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

11. 02. 2015

0 komentářů

Daňové změny u pojistek: Nejpřísnější je KB, smlouvy nezmění

 


 

Daňové změny u pojistek: Nejpřísnější je KB, smlouvy nezmění

Praha – Zatímco většina pojišťoven dala klientům v souvislosti s letošní změnou daňových výhod u životního pojištění vybrat, Komerční pojišťovna ze skupiny Komerční banky přistoupila ke změnám podmínek u životního pojištění originálně. Lidem, kteří mají uzavřenou smlouvu s možností předčasného výběru, neumožňuje její změnu tak, aby i nadále poskytovala daňové výhody.

Kdo chce u životního pojištění i nadále využívat daňové zvýhodnění, má uzavřít u Komerční pojišťovny další smlouvu. „Budete-li chtít i nadále využívat daňové odpočty, můžete ke své stávající smlouvě uzavřít novou smlouvu, která nebude umožňovat mimořádné výběry,“ uvádí Komerční pojišťovna v dopisech, které na konci ledna poslala svým klientům. Stejné doporučení doporučila na svém webu už v listopadu.

Změnu jsme nemohli ovlivnit

Pojišťovna přitom zamítá i žádosti klientů, kteří s jejím doporučením nesouhlasí a chtěli by u stávající smlouvy zachovat daňové výhody. „Dost mě rozčiluje, že se každého snaží přechytračit,“ řekl online deníku Aktuálně.cz jeden z lidí, kteří se zvoleným postupem nesouhlasí, a neúspěšně žádal pojišťovnu o změnu podmínek stávající smlouvy. Nyní je rozhodnutý smlouvu ukončit, i když na tom bude tratit, protože bude například muset dodanit dříve odečtené pojistné od základu daně.

„V době, kdy jste pojistnou smlouvu sjednal, byly splněny zákonné podmínky pro snížení daňového základu. Novelou však došlo ke změně, kterou Komerční pojišťovna nemá možnost ovlivnit. Komerční pojišťovna ponechává své produkty v podobě, ve které byly nabízeny, a svým klientům umožňuje výhodu mimořádných výběrů,“ zdůvodnil postup pojišťovny její klientský servis.

REKLAMA

Využívá pojišťovna zákonných změn k tomu, aby si zajistila nové smlouvy? „Nabídka nové smlouvy není vyvolána motivací zprostředkovatele uzavřít nový obchod a inkasovat za něj provizi,“ reaguje mluvčí skupiny Komerční banky Michal Teubner. Dodává, prodej produktů Komerční pojišťovny probíhá v síti skupiny, takže pojišťovna nevyplácí vysoké provize za sjednání nových smluv.

Postup Komerční pojišťovny je ojedinělý. Konkurenti totiž dávají klientům na výběr, jestli chtějí na smlouvách zachovat možnost předčasného výběru, nebo daňové zvýhodnění.

Nižší daň maximálně o 1800 korun

Po novele zákona o daních z příjmů od letošního roku už stát neposkytuje daňové výhody na smlouvy, které umožňují předčasné výběry z životního pojištění.

Změna z dílny ministerstva financí a České asociace pojišťoven, kterou na podzim schválili poslanci, reagovala na to, že některé firmy dávaly část mzdy zaměstnancům právě prostřednictvím smluv o životním pojištění. Firmy tím výrazně ušetřily na odvodech. „Odhaduji, že stát za rok 2014 takto přijde zhruba o půl miliardy korun,“ řekl online deníku Aktuálně.cz Filip Král, předseda sekce pojištění osob České asociace pojišťoven.

REKLAMA

Z celkového počtu 6,4 milionu smluv o životním pojištění jich loni dosahovala na daňové výhody více jak polovina.

Připomeňme, že člověk si může od daňového základu odečíst maximálně 12 tisíc korun ročně poslaných na životní pojistku. Výslednou daň z příjmů, která se vypočítává jako 15 procent z daňového základu, je tedy možné takto snížit maximálně o 1800 korun. Zaměstnavatelé pak na životní pojištění svých zaměstnanců mohou poslat až 30 tisíc korun ročně, z nichž neplatí daň z příjmů ani zdravotní a sociální pojištění.

Na daňový odpočet mají současně nárok jen lidé se smlouvami uzavřenými minimálně na pět let a přinejmenším do 60 let věku. Nově k tomu tedy platí, že  smlouvy nesmí umožňovat předčasný výběr. Na případnou změnu podmínek u dříve uzavřené smlouvy mají lidé a pojišťovny čas do konce března.

U konkurence mají lidé na výběr

Mezi některými pojišťovnami a Českou národní bankou, která nad trhem vykonává dohled, zároveň nyní probíhají spory o tom, zda pojišťovny postupovaly při změně podmínek smluv správně.

REKLAMA

Většina pojišťoven vsadila na takzvaný pasivní souhlas, jak ostatně doporučovala i Česká asociace pojišťoven. Klientům poslaly na konci minulého roku dopis, v němž je informovaly o legislativních změnách, přičemž přidaly jen dodatek smlouvy, který měl podepsat ten, kdo i nadále chce zachovat možnost předčasných výběrů. Kdo na dopis nereagoval, tomu pojišťovny automaticky smlouvu změnily tak, že nadále umožňuje jen daňové zvýhodnění. Zachování daňových výhod přitom podle pojišťoven požaduje zhruba 80 procent lidí, kterých se změny týkají.

Česká národní banka ale takový postup neuznává a varuje před možnými právními spory. „Realizace změn pojistných smluv pouze na základě nečinnosti (mlčení) pojistníka může být zdrojem právní nejistoty na straně pojistníků i pojišťoven a budoucích sporů,“ uvedla centrální banka.

Budou tedy tyto pojišťovny posílat ještě další dodatek, ve kterém by klienti stvrdili přechod na smlouvy s daňovým zvýhodněním? Většina jich situaci momentálně nechce komentovat. „Vzhledem k tomu, že jednání s ČNB na toto téma stále probíhají, nemohu vám sdělit žádné podrobnosti,“ říká například mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Stejně odpovídají i zástupci České podnikatelské pojišťovny, Generali, Uniqa a Wüstenrot.

Další pojišťovny také čekají, jak dopadne jednání s ČNB, ale jejich zástupci dávají ve svém vyjádření jasně najevo, že jsou přesvědčeni o správnosti svého jednání. „Zvolený postup považujeme za nejlepší a nejsnazší řešení pro klienta. Nyní jednáme s ČNB o dalším postupu, konečný verdikt ještě nepadl,“ říká tisková mluvčí Pojišťovny České spořitelny Jana Jirásková. Podobně se vyjádřili zástupci pojišťoven Ergo a Kooperativa.

V souladu s požadavky ČNB naopak postupovaly ČSOB Pojišťovna, Axa a Aegon. Ty situaci obrátily a klientům posílají k podpisu dodatek ke smlouvě, v němž potvrzují přechod na daňově uznatelnou smlouvu. Kdo tento dodatek do konce března zpět nepošle, bude mít i nadále smlouvu, která umožňuje předčasné výběry, a bude tedy jasné, že taková smlouva neumožňuje čerpat daňové výhody.

Komu zůstane smlouva poskytující daňové zvýhodnění a pak z této pojistky vybere peníze, bude muset dříve čerpané daňové zvýhodnění dodanit deset let nazpět, počínaje rokem 2015. Platí to i pro příspěvky od zaměstnavatele. Dodanění probíhá tak, že se zvedne daňový základ o dříve odečtené částky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *