Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Daňové zatížení mezd v Čechách je stále moc vysoké

Investice 07.07.2016 | 10:20 0 Komentářů

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) porovnávala 34 států světa v průzkumu daňového zatížení mezd. Česká republika se umístila na osmém místě s daňovým zatížením 42,8 procenta.

Nejvyšší daňové zatížení je v Belgii (55,3 pct), naopak v Chile, Mexiku a Novém Zélandu činí 20 procent. „Pokud bychom vzali v úvahu čisté daňové zatížení hrubé mzdy, nevede si Česká republika v porovnání s ostatními zeměmi špatně. Stát podporuje rodiny s dětmi. V ČR jsou však vysoké odvody na pojistné, a to zejména odvody zaměstnavatele, což průměrné daňové zatížení mezd zvyšuje,“ uvádí Grand Thornton. Průměrné daňové zatížení v zemích OECD zůstalo loni na předloňských 35,9 procenta.

V České republice funguje největší nepřímá finanční podpora v podobě daňového zvýhodnění. Pracující rodič může uplatnit slevu na dani na vyživované děti, která se v případě nulové daně stává daňovým bonusem a stát rodiči peníze naopak vyplácí. Zaměstnanec rovněž čerpá slevu na dani na partnera, který nepracuje. Tato podpora v některých zemích zavedena není,“ dodal Grant Thornton.

Zdroj: CeskeNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.