Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Daňové ráje už tolik netáhnou. Firmy se stěhují hlavně z Nizozemí

Investice 17.10.2018 | 15:50 0 Komentářů

Od začátku roku se počet českých firem, které jsou kontrolovány z daňových rájů, snížil. Důvodem je hlavně stěhování z Nizozemí. Podle společnosti Bisnode majitelé z daňových rájů aktuálně kontrolují 2,64 % českých firem a do jejich základního kapitálu investovali 336 miliard korun. 

Atraktivita tradičních daňových rájů pro podnikatele slábne už od roku 2015. Zatímco ale počty firem, které jsou často jen formálně ovládány z daňového ráje, klesají pozvolna, významnější propad lze sledovat u objemu kapitálu upsaného v základním jmění. Za prvních devět měsíců letošního roku propadl o víc než 73 miliard korun na 336 miliard. Celkový zahraniční kapitál v českých firmách se ve stejném období snížil o necelých 15 miliard,“ komentuje nejnovější statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Podnikatelé stahují své firmy hlavně z Nizozemí, letos tento daňový ráj opustilo 102 firem. Na druhém místě jsou s velkým odstupem Seychely (-36) a Britské Panenské ostrovy (-18). Jsou ale i daňové ráje, které naopak firmy lákají. Patří mezi ně Hongkong (letos 23 nových) a Spojené arabské emiráty (18).

Zdroj: Tisková zpráva Bisnode

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.