CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

01. 04. 2015

0 komentářů

Daňové přiznání na poslední chvíli. Pozor na letošní změny

 


 

Daňové přiznání na poslední chvíli. Pozor na letošní změny

Na přiznání k dani z příjmů fyzických osob zbývá už jen pár hodin. Posledním dnem pro podání přiznání je středa 1. dubna, pokud nevyužijete služeb daňového poradce (pak se lhůta prodlužuje do začátku července). Nadále platí, že přiznání stačí v tento den prokazatelně odeslat, nebo do stejného termínu oznámit finančnímu úřadu, že využijete daňového poradce.

Bez problémů lze však přiznání podat ještě o pět pracovních dnů později – v tento den už ale musí být na finančním úřadě, nestačí jej pouze odeslat poštou. Pokuta za pozdní podání daňového přiznání hrozí až při zpoždění delším než pět pracovních dnů. A jen tomu, kdo nepodá daňové přiznání ani dodatečně, tedy typicky po výzvě z finančního úřadu.

Také lhůta pro zaplacení daně končí 1. dubna (respektive na začátku července při využití daňového poradce). V praxi stačí, když peníze dojdou na účet státu do čtyř pracovních dnů po tomto termínu. Úroky z prodlení se totiž začnou počítat až počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. A stále platí, že do limitu 200 korun se nevybírají.

Příjemné novinky

V aktuálně podávaném daňovém přiznání, týkajícím se příjmů za rok 2014, lze využít několik příjemných novinek. Až o tisíce korun mohou snížit výslednou daň nová sleva „za školku“ nebo možnost započíst si srážkovou daň z dohod o provedení práce nebo honorářů. Zvyšuje se také hranice pro osvobození příležitostných příjmů, stoupl i limit pro odpočet darů. Nová povinnost čeká na lidi s datovou schránkou, pozor si dejte také na změnu účtů finančních úřadů.

REKLAMA

Rodiče si nově mohou snížit daň o takzvané školkovné – náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Výši těchto výdajů potvrdí provozovatel. Maximální výše roční slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2014 jde tedy o 8500 korun. Podrobněji jsme o nové slevě psali zde.

Pokud jste v roce 2014 měli příjmy z dohod o provedení práce nebo autorských honorářů, můžete si nyní započíst příjmy zdaněné srážkovou daní do daňového přiznání. Vyplatit se to může hlavně lidem, kteří měli celkově během roku nízké příjmy nebo pracovali jen část roku, případně si (v případě honorářů) takto jen přivydělávali. Výhodou je, že si pak můžete z těchto příjmů odečíst různé standardní slevy a odpočty, přinejmenším základní slevu na poplatníka v celé výši 24 840 korun. V praxi tak lze získat srážkovou daň zpět (nebo alespoň částečně). Novou možnost jsme detailně popsali zde.

Další novinka potěší všechny, kdo si nepravidelně přivydělávají například prodejem přebytků z vlastní zahrady nebo malých polí. Limit pro daňové osvobození příjmů z příležitostné činnosti se totiž od ledna 2014 zvýšil z dřívějších dvaceti na třicet tisíc korun ročně. Vyšší hranici osvobození přitom mohou využít nejen lidé s přivýdělky z pěstitelství či chovatelství. Týká se všech příjmů z příležitostných činností nebo z příležitostného pronájmu movitých věcí včetně příjmů ze zemědělské výroby, která není provozována podnikatelem.

REKLAMA

Počínaje daňovým přiznáním za rok 2014 se zvyšuje maximální limit pro odpočet darů na veřejně prospěšné účely. U fyzických osob stoupl limit odpočtu z dřívějších deseti na patnáct procent základu daně.

Penzisté s příjmy z podnikání, pronájmu nebo třeba z vlastní fotovoltaické elektrárny na střeše rodinného domu si znovu mohou odečítat základní slevu až 24 840 korun. Ústavní soud totiž zrušil omezení prosazené vládou Petra Nečase a slevu důchodcům „vrátil“ nejen pro příjmy za rok 2014, ale i za rok 2013.

Pozor na datovou schránku i změnu účtů

Lidé se zprovozněnou (aktivní) datovou schránkou musí od 1. ledna 2015 podávat všechna daňová přiznání i další povinná oznámení daňové správě – například o změně adresy – povinně elektronicky. Za nesplnění povinnosti elektronické formy podání (v případech, kdy ji zákon vyžaduje) uloží finanční úřad pokutu. Ta činí jednotných 2000 korun a vznikne automaticky přímo ze zákona. Úřad tedy nemá možnost ji vůbec neuložit. (Podrobněji v samostatném článku).

Finanční správa upozorňuje také na změnu účtů pro placení daní. K té sice došlo už před dvěma lety, ale nyní už skončilo přechodné období, v němž platby ze starých účtů automaticky přesměrovávala na správné. „Kdo po 1. lednu 2015 uhradí platbu své daňové povinnosti na zrušený bankovní účet finančního úřadu (nyní územního pracoviště), vystavuje se nebezpečí, že jeho daňová povinnost nebude řádně zaplacena, a hrozí i sankce z důvodu prodlení. Platba mu totiž bude vrácena zpět,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Přehled aktuálních účtů pro placení daní najdete na tomto webu.

Online kalkulačka

Pro snadný výpočet a vyplnění daňového přiznání můžete využít například interaktivního formuláře od společnosti NeoTax. Autoři ji nabízejí zdarma, nicméně poděkováním může být váš dar na dobročinné účely. Součástí kalkulačky je i přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *