Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Daňové odpisy pro podnikatele zrychlí, Senát souhlasí

Investice 17.06.2009 | 12:04 0 Komentářů

Zvýhodnění se týká třeba počítačů, aut a kancelářských potřeb

Praha – Podnikatelé si zřejmě budou moci rychleji odepisovat hmotný majetek v první a druhé odpisové skupině. Příslušnou novelu zákona o daních z příjmů dnes schválil Senát.
Změny se týkají doby odpisování nového hmotného majetku pořízeného od 1. ledna 2009 do 30. června 2010, zatříděného v prvních dvou odpisových skupinách. „Cílem je stimulovat firmy k pořízení například kancelářských strojů, výpočetní techniky a telefonických přístrojů s pořizovací cenou vyšší než 40 000 korun, osobních i nákladních vozidel, strojů a zařízení pro zemědělství, průmysl, stavebnictví a zdravotnictví,“ vysvětlil exministr ministr financí Miroslav Kalousek.
#infobox
V první odpisové skupině, do níž patří například počítače, se doba odpisování zkrátí ze tří let na 12 měsíců, takže bude možná jednorázově. Ve druhé skupině, kam patří třeba auta, se doba zkracuje z pěti let na 24 měsíců, přičemž už v prvním roce půjde odepsat si 60 procent ceny. Zároveň se adekvátně zkrátí doba nájmu při pořízení tohoto majetku formou finančního leasingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.