Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Daňová Kobra startuje: Má několik hlav a pravidla spolupráce

Investice 10.04.2014 | 19:47 0 Komentářů

V pátek se sejdou Andrej Babiš a Milan Chovanec, aby podepsali vzájemnou dohodu a formálně tak odstartovali tento projekt.

Daňová Kobra startuje: Má několik hlav a pravidla spolupráce

Praha – Daňová Kobra ministerstva vnitra a financí začíná získávat konkrétní podobu. V pátek se sejdou Andrej Babiš a Milan Chovanec, aby podepsali „Dohodu o spolupráci, výměně informací a koordinaci v boji proti daňovým únikům“ a formálně tak odstartovali existenci tohoto projektu.

O detailech spolupráce nechtějí zástupci resortů i policie zatím veřejně mluvit. Deníku Aktuálně.cz se díky zdrojům z obou ministerstev obeznámeným se zněním dokumentu podařilo některé podrobnosti o náplni práce daňové Kobry i jejím rozdělení zjistit.

Spolupráce má zahrnovat například výměnu informací mezi jednotlivými odbory, výběr kauz, které budou řešit, včetně způsobu jejich zveřejňování do médií, a také stanovuje pravidelné schůzky mezi jejich „hlavami“.

Více hlav

„Je to základní dohoda, která ministry zavazuje, aby uložili svým podřízeným, policejnímu prezidentovi, šéfovi daňové správy, šéfovi celní správy, vytvořit příslušné podmínky pro spolupráci a tak dále,“ popisuje kostru dokumentu zdroj Aktuálně.cz, který je seznámený se situací kolem vyjednávání. Dohoda podle něj také nastavuje pravidla pro výměnu informací a koordinaci některých společných kauz. Tedy v případech, kde se bude potkávat policie s finanční správou a celní správou.

S dohodou jsou spokojeni i ti, kterých se přímo týká. „Mně se ten dokument líbí, je v něm vyřešena řada věcí, které nás i historicky trápily. Například otázka mediální prezentace, tedy pokud společně děláme nějaký případ, abychom se společně domluvili, co půjde medializovat a co ne,“ dodává zdroj Aktuálně.cz, který bude součástí Kobry.

Tým přitom nebude řízen jedním člověkem z jednoho místa. „Kobra nebude mít jednu hlavu, ale za každou složku bude určený jeden pracovník, který to bude mít na starosti,“ upřesňuje zmíněný zdroj. Určí se příslušný orgán v každém úřadu, ať je to policie, daňová správa, nebo daňová správa, s tím, že každý článek bude mít svého vedoucího a ti se budou pravidelně setkávat.

Předávání informací

Koordinační dohoda upravuje také systém při výběru kauz, kterými se budou jednotlivé odbory zabývat, byť to nebude pracoviště na jednom místě. Podle zdrojů redakce půjde o velmi úzkou spolupráci především ve smyslu předávání informací.

Konkrétní personální obsazení Kobry, ani jednotlivá pracoviště, kterých by se měla dohoda týkat, dokument neřeší, přesto je o některých věcech již víceméně jasno.

„Co se týče určeného orgánu za policii, mělo by se jednat o segment odboru daní na ÚOKFK. Za Generální finanční ředitelství bude zastoupen odbor rizik při správě daní,“ tvrdí informovaný zdroj Aktuálně.cz.

Jednání mezi vnitrem a financemi nekončí, nicméně budou již dílčí. Páteční podpis domluvy tak lze považovat za vznik daňové Kobry v České republice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.