Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Dalších sto miliard v minusu. Návrh rozpočtu prošel

Investice 22.10.2014 | 17:30 0 Komentářů

Státní rozpočet schválený Sněmovnou teď zamíří k prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten již dříve uvedl, že návrh podepíše.

Dalších sto miliard v minusu. Návrh rozpočtu prošel

Praha – Poslanci ve středu po dlouhé debatě schválili základní ukazatele státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 100 miliard korun. V prvním čtení souhlasili s celkovými příjmy, výdaji a deficitem. Návrh, který podle očekávání podpořili poslanci vládní koalice, nyní projednají sněmovní výbory.

Ministerstvo financí v rozpočtu na příští rok počítá s celkovými výdaji 1,219 bilionu korun a příjmy 1,119 bilionu korun. Na celý letošní rok byl schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr financí Andrej Babiš (ANO) již ale uvedli, že schodek dosáhne „jen“ zhruba 90 miliard korun.

státní rozpočet 2012 skutečnost 2013 skutečnost 2014 schválený
2015 návrh
příjmy
1051 mld. 1092 mld. 1099 mld. 1119 mld.
výdaje 1152 mld. 1173 mld. 1211 mld. 1219 mld.
saldo -101 mld. -81,3 mld. -112 mld. -100 mld.

Peníze za předvolební sliby

Povinné výdaje rozpočtu vyplývající ze zákonů a smluv, takzvané mandatorní výdaje, by měly příští rok stoupnout o 1,6 procenta na 714,7 miliardy korun.

Na příjmové straně jsou nejvyšší položkou daňové příjmy včetně sociálního a zdravotního pojištění – v příštím roce mají dosáhnout 975,6 miliardy korun, což je o 3,2 procenta více než v letošním rozpočtu.

Rozpočet pro rok 2015 počítá i s financováním předvolebních slibů jako například zrušení zdravotnických poplatků, zvýšení daňových slev na druhé a další dítě, zvýšení důchodů nebo snížení DPH na léky a knihy.

Stát bude platit i vyšší odvody zdravotního pojištění za děti, důchodce, studenty či nezaměstnané.

Už od letošního listopadu se také zvýší platy zaměstnanců veřejného sektoru, a to o 3,5 procenta.

Kalousek: Je to projídání budoucnosti

Bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil vládní návrh rozpočtu za učebnicový příklad projídání budoucnosti. Podle jeho slov jde o nejhorší návrh za posledních pět let. Kabinet podle Kalouska zvyšuje výdaje, částky na investice proti době ekonomické recese přitom klesají.

Ministerstvo financí s Kalouskovým hodnocením rozpočtu nesouhlasí a poukazuje na řadu údajných nepřesností a účelových srovnání. „V letech, kdy byl Miroslav Kalousek ministrem financí, byly sice investice rozpočtovány jako vyšší, ale pravidelně zůstávaly nedočerpány a navíc nikdo nehleděl na jejich efektivitu,“ uvedlo ministerstvo. Investice ve státním rozpočtu podle úřadu v příštím roce meziročně vzrostou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.