Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Další vývoj koruny bude ovlivněn daty z německé ekonomiky

InvesticeMakro 27.01.2014 | 14:25 0 Komentářů

Proces normalizace finančních trhů a měnové politiky pokračoval i během minulého týdne na základě zlepšeného výhledu globální ekonomiky, který byl podpořen nejnovějšími makrodaty. Obchodování na devizových trzích mělo kvůli pondělnímu státnímu svátku v USA pomalý start, ale pohyby evropských trhů byly založeny na nejnovějších ukazatelích z Číny (komentář Western Union Business Solutions).

Čínský HDP za 2013 svým růstem o 7,7 % vzrostl nad odhady ekonomů i nad očekávání vlády v Pekingu, která počítala s údajem 7,5 %, i když se jednalo o pokles ze 7,8 % v předchozím roce. Údaje z Číny ale nebyly jediné, které v uplynulém týdnu ovlivnily dění na trzích. Čína kromě jiného zvýšila likviditu na tamním peněžním trhu ve snaze snížit krátkodobé úrokové sazby. Obavy z likvidity v rámci bankovního systému představují pro ekonomiku riziko, ale díky posledním finančním injekcím se výrazně snížily. Averze vůči riziku dále klesla díky vyšší revizi ekonomického reportu MMF. MMF revidoval výše hospodářský výhled USA, Velké Británie i globální ekonomiky. V eurozóně vystoupil prezident ECB Draghi, který varoval před přílišným optimismem ohledně ekonomického růstu. Jeho komentáře byly ale záhy zastíněny lepšími předběžnými výsledky indexů PMI. Bank of Japan a Bank of Canada ponechaly shodně současné nastavení měnové politiky beze změny. Investoři byli ale zklamáni tím, že BoJ se nezavázala udělat více, aby pomohla kompenzovat zvýšení maloobchodní daně plánované na duben. V Kanadě se tamní centrální banka snažila potlačit růst dolaru prohlášením, že objem exportu by se spolu se slabší měnou zvýšil. Guvernér BoC naznačil, že prostor pro možné snížení úrokových sazeb se zvětšil , což zvýšilo prodejní tlak na kanadskou měnu. Zvýšenou volatilitu, i když v opačném směru, ale zaznamenaly i další komoditní měny v podobě australského a novozélandského dolaru. Vyšší než očekávaný vývoj inflace v obou zemích omezil vyhlídky na snížení sazeb v Austrálii, zatímco na Novém Zélandu zvýšil pravděpodobnost utažení měnové politiky. Obě měny tak ze změny měnového výhledu následně profitovaly.

S ohledem na absenci nových ekonomických ukazatelů s výjimkou pátečního indexu důvěry byly pohyby koruny do značné míry závislé na dění na vyspělých trzích. Domácí měna oslabila na 2-leté minimum vůči americkému dolaru a měsíční minimum k euru. V závěru týdne ale koruna své ztráty korigovala a to především ve vztahu k dolaru vzhledem k vývoji na eurodolarovém trhu, kde jednotná měna vykazovala značné zisky. Ve prospěch koruny kromě jiného příznivě vyzněl lepší výsledek předběžného indexu PMI z Německa kvůli těsným ekonomickým vazbám obou zemí.

Hlavní události tohoto týdne

I tento týden nebude na nová makrodata příliš bohatý, obchodníci s korunou budou mít k dispozici pouze ukazatel peněžní zásoby. Další směr koruny tak budou s největší pravděpodobností diktovat další data z německé ekonomiky. Z nich můžeme jmenovat klíčový index podnikatelského sentimentu Ifo spolu s indexem spotřebitelského sentimentu GfK. Lepší výhled hospodářského růstu Německa by měl koruně pomoci limitovat případné ztráty, které by mohly vzniknout v případě zvýšení tržní averze vůči riziku.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.