Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Další vysoká šarže z Bundesbanky opustila ECB – věří Němci Řecku, resp. euru?

Zatímco Amerika vzpomíná na šok, který ji teroristé připravili před deseti lety, západní Evropa žije velmi aktuální noční můrou, jež v podobě dluhové krize ohrožuje samotné základy evropské měnové unie. Ne snad, že by se trhy přímo děsily zániku eura, ale v jeho kurzu se notně začíná odrážet obava, že ne všichni stávající členové měnové unie musejí být v tomto klubu za několik let (komentář ČSOB).

Jestliže na jedné straně spektra těchto obav stojí strach z divokého bankrotu Řecka, který by mohl přivodit jeho odchod (a eventuálně i dalších zemí) z měnové unie, pak na straně opačné visí otazník i nad příslušností hospodářsky nejsilnějšího Německa k eurozóně. Jakkoliv se přitom myšlenka odchodu Německa z eurozóny může zdát absurdní, nelze se momentálně ubránit jistým pochybnostem ohledně toho, jak to vlastně Němci s eurem myslí. Ty pochopitelně nutně přiživují i takové události jakými jsou rezignace vysokých představitelů Bundesbanky z čela ECB. Tyto rezignace jsou navíc, jako např. ta minulý týden v případě hlavního člena bankovní rady ECB Starka, vysvětleny “osobními důvody”, z nichž se vyklube nesouhlas dotyčného s nákupy vládních dluhopisů zemí PIIGS do bilance centrální banky.

A s jakou vyrazí trhy do nového týdne? Po pravdě řečeno je třeba se připravit (a to i ve střední Evropě) na další pěkně volatilní seance. Jen letmý pohled do kalendáře událostí v eurozóně, která samozřejmě stojí v epicentru všech problémů, naznačuje, že bude opět o zábavu postaráno. Stačí si třeba jen připomenout, že průběhu týdne nás čekají aukce italských a španělských vládních dluhopisů a do Řecka se ve středu vrací mise MMF…

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.