Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

Další vysoká šarže z Bundesbanky opustila ECB – věří Němci Řecku, resp. euru?

Zatímco Amerika vzpomíná na šok, který ji teroristé připravili před deseti lety, západní Evropa žije velmi aktuální noční můrou, jež v podobě dluhové krize ohrožuje samotné základy evropské měnové unie. Ne snad, že by se trhy přímo děsily zániku eura, ale v jeho kurzu se notně začíná odrážet obava, že ne všichni stávající členové měnové unie musejí být v tomto klubu za několik let (komentář ČSOB).

Jestliže na jedné straně spektra těchto obav stojí strach z divokého bankrotu Řecka, který by mohl přivodit jeho odchod (a eventuálně i dalších zemí) z měnové unie, pak na straně opačné visí otazník i nad příslušností hospodářsky nejsilnějšího Německa k eurozóně. Jakkoliv se přitom myšlenka odchodu Německa z eurozóny může zdát absurdní, nelze se momentálně ubránit jistým pochybnostem ohledně toho, jak to vlastně Němci s eurem myslí. Ty pochopitelně nutně přiživují i takové události jakými jsou rezignace vysokých představitelů Bundesbanky z čela ECB. Tyto rezignace jsou navíc, jako např. ta minulý týden v případě hlavního člena bankovní rady ECB Starka, vysvětleny “osobními důvody”, z nichž se vyklube nesouhlas dotyčného s nákupy vládních dluhopisů zemí PIIGS do bilance centrální banky.

A s jakou vyrazí trhy do nového týdne? Po pravdě řečeno je třeba se připravit (a to i ve střední Evropě) na další pěkně volatilní seance. Jen letmý pohled do kalendáře událostí v eurozóně, která samozřejmě stojí v epicentru všech problémů, naznačuje, že bude opět o zábavu postaráno. Stačí si třeba jen připomenout, že průběhu týdne nás čekají aukce italských a španělských vládních dluhopisů a do Řecka se ve středu vrací mise MMF…

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.