CZK/€ 24.430 -0,27%

CZK/$ 23.229 -0,67%

CZK/£ 28.226 -0,04%

CZK/CHF 25.372 +0,06%

01. 06. 2023

0 komentářů

Další výrazné zhoršení rozpočtu a implikace pro ČNB

 

Schodek státního rozpočtu se v květnu dál výrazně prohloubil, a to na 271, 4 mld. Korun. I když je květen tradičně “slabým” měsícem a tradičně dochází k výraznějšímu zhoršení státního hospodaření, dnešní čísla opět překvapila spíše negativně. Prohlubování deficitu v druhé polovině roku se  kvůli řadě důvodů může zpomalit (např. mimořádná dividenda od ČEZ), i tak se však celkový deficit v tomto roce pravděpodobně přiblíží 400 miliardám korun (versus náš současný odhad 360 mld. CZK a původně plánovanému deficitu 295 mld. CZK).

Loading 

Problém je v tuto chvíli na jedné straně v rychlejším než očekávaném růstu některých výdajů – zejména sociální výdaje (jako například neinvestiční transfery podnikům a domácnostem, které jsou již v květnu na 75% plánovaných celoročních výdajů). Na druhé straně se ovšem pomaleji plní některé příjmy – například DPH přes rychlý nominální růst hospodářství roste meziročně pouze o 7,5% (pravděpodobně kvůli zvýšení limitu pro registraci k dani) a inkaso spotřebních daní je o více než 7% nižší (kvůli nižšímu výběru daní z nafty a tradičních tabákových výrobků).

Horší než očekávané hospodaření státu v letošním roce je sice z pohledu poslední prognózy ČNB lehce pro-inflační zprávou (poslední prognóza předpokládá deficit stejný jako schválený rozpočet) – jedná se však z pohledu inflačních rizik spíše o “staré číslo”. Věříme, že centrální banka bude více vpřed-hledící a bude se spíše orientovat na snahu vlády  konsolidovat v následujících dvou letech veřejné finance. V tomto ohledu je třeba si uvědomit, že na inflaci nepůsobí samotná úroveň vládního deficitu, ale podobně jako například u kurzu koruny, spíše jeho očekávaná změna – a směrem k roku 2024 a 2025  bude bankovní rada s vysokou pravděpodobností očekávat snížení deficitu veřejných financí – tedy “proti-inflační” působení vlády.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Byly (jsou) veřejné finance rozvrácené, nebo ne?

Vláda příští rok plánuje hospodařit se schodkem 252 miliard korun, vyplývá z dnes zveřejněného návrhu státního rozpočtu pro rok 2024. Resort financí tak potvrzuje několik dní starou neoficiální informaci. Částka 252 miliard korun se může jevit jako vysoká, když přece ta samá vláda tvrdila, že veřejné finance jsou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 09. 2023

Státní rozpočet: Chaos nad chaos

Ministerstvo financí v těchto dnech zalévá studený pot. Resort podle všeho již vyčerpal všechen možný schodek legislativně „povolený“ pro letošní rok – deficit státního rozpočtu tedy překonává hodnotu 295 miliard. Vláda tak bude muset novelizovat rozpočtový zákon pro letošní rok. Nejistota a zmatek však obestírají i rozpočet na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *