Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Další tlak na korunu

InvesticeMakro 06.08.2013 | 08:18 0 Komentářů

Investoři na devizových trzích během uplynulého týdne upřednostňovali euro a japonský jen. Jejich pozornost se ale hlavně zaměřila na měnová zasedání centrálních bank včetně Fedu, jehož mírnější postoj k měnové politice přispěl k oslabení dolaru (komentář Western Union Business Solutions).

Nečekané komentáře ze strany australské centrální banky vedly k poklesu dolaru na několikaletá minima. Americký dolar se v samotném závěru týdne ocitl pod tlakem po zveřejnění horších výsledků z amerického trhu práce, které snížily šance na dřívější ukončení programu kvantitativního uvolňování Fedu. Oslabení americké měny ve svůj prospěch využila také britská libra před zveřejněním klíčové inflační zprávy, která bude k dispozici tento týden. Koruna měla na začátku týdne předpoklady k růstu, když ve vztahu k americkému dolaru zpevnila na nové 6-týdenní maximum podpořena zájmem investorů o rizikovější aktiva v očekávání stabilizace ekonomiky eurozóny. Růstový trend české měny byl ale pouze krátkodobý, když představitelé ČNB po svém měnovém zasedání, na kterém rozhodli o ponechání současného nastavení úrokových sazeb beze změny, investorům oznámili, že hlasovali o spuštění devizových intervencí proti koruně ve snaze podpořit ekonomický růst. ČNB kromě jiného snížila výhled ekonomického růstu české ekonomiky pro letošní rok z –0,5% na –1,5%.

Hlavní události tohoto týdne

Celá řada nejnovějších ukazatelů z domácí ekonomiky by během následujících dnů měla obchodníkům s korunou pomoci odhadnout pravděpodobnost měnové intervence proti koruně ze strany centrální banky. Pondělní maloobchodní tržby budou následovány výsledkem průmyslové výroby a páteční inflační zprávou. Celkově silnější dolar v kombinaci s údaji, které by naznačovaly nutný zásah ČNB by byly pro korunu velmi negativní a vystavily by ji dalšímu prodejnímu tlaku.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.