Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Kalousek: Snížíme daňové slevy, ale v návrhu máme chybu

Investice 08.08.2010 | 22:00 0 Komentářů

Klesnout má sleva na poplatníka i na dítě. Návrh jde nad rámec koaliční smlouvy

Praha – S překvapivým návrhem nad rámec koaliční smlouvy přišel ministr financí Miroslav Kalousek. Už od roku 2011 chce snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob.
Podle návrhu ministerstva financí, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici, by výrazně kleslo zejména daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Oproti letošnímu roku má klesnout o čtvrtinu – z nynějších 11 604 korun ročně na 8724 korun. Rodina se dvěma dětmi by tak zaplatila na daních o 5760 korun více než za letošek.
Škrty ale nakonec zdaleka nebudou tak dramatické, jak z materiálu zaslaného do vnějšího připomínkového řízení vyplývá. „Bohužel v návrhu jsme udělali chybu, za kterou se teď všem omlouváme,“ oznámil v pondělí ráno Kalousek. „Místo snížení slevy o 240 korun měsíčně, jak ji zmiňuje materiál ministerstva financí, má sleva klesnout jen o 240 korun ročně,“ dodává.
O stokorunu měsíčně chce Kalousek snížit také základní slevu na každého poplatníka. Tu může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy. Roční sleva by tak klesla z 24 800 na 23 600 korun. „Ano, to je v návrhu napsáno správně,“ potvrdil ministr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.