Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Další rána pro Uber. Nesmí poskytovat služby ve Španělsku

Investice 09.12.2014 | 23:31 0 Komentářů

Soudce obchodního soudu v Madridu v úterý konstatoval, že řidiči Uberu nemají povolení pro přepravu cestujících ve Španělsku, a nařídil firmě, aby poskytování své služby ve Španělsku pozastavila.

Další rána pro Uber. Nesmí poskytovat služby ve Španělsku

Madrid – Americká společnost Uber musí přerušit poskytování své alternativní taxislužby ve Španělsku.

Nařídil jí to tamní soudce, podle něhož řidičům jezdícím pro Uber chybějí potřebná oprávnění. Na populární službu si už dříve stěžovalo madridské sdružení poskytovatelů taxislužby, které ji viní z nekalé soutěže a chystá na ni žalobu.

Soudce obchodního soudu v Madridu v úterý konstatoval, že řidiči Uberu nemají povolení pro přepravu cestujících ve Španělsku, a nařídil firmě, aby poskytování své služby ve Španělsku pozastavila. Telekomunikačním firmám a společnostem umožňujícím elektronické platby zároveň nařídil, aby zakázaly provádění transakcí pro Uber.

Vložený objekt článekUber nevlastní žádné vozy taxi, ani nezaměstnává řidiče. Zákazníkům umožňuje spojit se prostřednictvím stažené mobilní aplikace s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj.

Proti službám Uberu se ale v řadě zemí vzedmula vlna odporu mezi tradičními taxikáři, kteří si stěžují, že jejich konkurenti nemusejí na rozdíl od nich platit licence a dělat si zkoušky.

V Německu soud v září fungování služby Uber zakázal s tím, že jde o nekalou konkurenci běžné taxislužbě. V pondělí pak soud v Nizozemsku zakázal nabízet službu UberPop, kterou Uber označuje za zprostředkování spolujízdy.

Podobné nařízení jako španělský soudce vydalo dnes i Thajsko. Thajský úřad pro pozemní dopravu to zdůvodnil tím, že činnost Uberu je v zemi nelegální. „Musejí zastavit provoz okamžitě,“ řekl šéf úřadu Tchirapchong Rodprasert, podle kterého hrozí řidičům působícím pod značkou Uberu pokuta 2000 bátů (1360 Kč).

Rodprasert si k oznámení tohoto rozhodnutí pozval zástupce Uberu a také dalších taxikářských společností GrabTaxi a EasyTaxi. Ty ale mohou ve své činnosti pokračovat, protože využívají služeb taxikářů majících k provozování živnosti licenci.

Zakázat činnost všech neregistrovaných zprostředkovatelů taxislužby fungujících na bázi internetu v úterý místním vládám přikázal i soud v Indii. Tam se tak stalo poté, co jedna žena obvinila řidiče Uberu ze znásilnění.

Společnost Uber, která byla v roce 2009 založena v San Francisku, zažila v poslední době obrovský rozmach. Její tržní hodnota se vyšplhala už na 40 miliard dolarů (892 miliard Kč).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.