Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Další nezákonný poplatek bank? ČNB řeší trvalé příkazy

Investice 03.08.2011 | 05:46 0 Komentářů

Lidé mají právo na bezplatné zrušení trvalého příkazu, říká ministerstvo financí

Praha – Přinejmenším čtyři tuzemské banky porušují zákon, když účtují poplatky za zrušení trvalých příkazů před datem jejich splatnosti. S odkazem na zákon o platebním styku to tvrdí ministerstvo financí.
Klienti ČSOB, Citibank, Equa bank (bývalé Banco Popolare) a Evropsko-ruské banky musí zaplatit za rušení každého trvalého příkazu vždy, a to i když tak učiní sami přes internet. Dalších šest bank pak vybírá poplatek v řádu desítek korun jen při osobním vyřízení na pobočce.
Česká národní banka, která nad dodržováním zákona dohlíží, ale zatím reagovat nebude. Zákon je podle ní nejasně formulován a připouští dvojí výklad. K jakému z nich se ČNB přikloní, rozhodne teprve po poradě s ostatními regulátory v Evropské unii.
Trvalý příkaz lze odvolat zdarma
„Zákon o platebním styku nedovoluje bance, aby klientovi z řad spotřebitelů a drobných podnikatelů zúčtovala poplatek za zrušení trvalého platebního příkazu, pokud se zrušení týká budoucích platebních transakcí, u nichž ještě nenastalo datum splatnosti,“ tlumočí názor ministerstva financí jeho mluvčí Ondřej Jakob.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.