CZK/€ 24.365 -0,12%

CZK/$ 23.487 +0,26%

CZK/£ 28.369 -0,06%

CZK/CHF 24.774 -0,30%

27. 09. 2022

0 komentářů

Další krok k normálu… alespoň v USA

 

Rozhodnutí americké centrální banky z 21. září lze chápat jako další krok k normální měnové politice, která reflektuje vývoj inflace bez toho, že by upřednostňovala jiné méně relevantní cíle, jako je třeba financování státního dluhu. Fed sice nepřekvapil, pokud jde o zvýšení sazeb, ale vyslal jasný signál, že doba přitvrzování není ještě zdaleka u konce. Jak je vidět na devizových trzích, je to zpráva, která „otřásla“ eurem i rizikovějšími měnami v našem regionu. 

Pozornost finančních trhů se v minulém týdnu soustředila primárně na dění v USA, kde centrální banka rozhodovala o úrokových sazbách. Podle očekávání, i když část trhu sázela ještě na razantnější posun, zvýšila svoji základní sazbu o 75 bazických bodů na 3,25 %. Současně však zveřejnila velmi jestřábí projekci dalšího vývoje, podle které by úrokové sazby měly dál rychle růst až téměř do blízkosti pěti procent. Přitom ještě předchozí průzkum zveřejněný v červnu ukazoval, že by sazby Fedu neměly letos ani v roce 2023 překonat hranici 4 %.

Jde sice jen o sumarizaci názorů jednotlivých centrálních bankéřů na vývoj sazeb v následujících letech, který se může v závislosti na zprávách z ekonomiky změnit, avšak v tuto chvíli jde o jasnou zprávu, že doba normalizace úrokových sazeb zdaleka ještě nekončí, což se okamžitě propsalo do tržních sazeb i do vývoje kurzu dolaru vůči euru a dalším měnám. Forwardové sazby totiž okamžitě poskočily o dalších 40 základních bodů a dolar se vůči euru posunul na dvacetileté maximum.

Americká centrální banka přitom podobně jako ECB dlouho považovala nastupující inflační vlnu za dočasnou a teprve v březnu na ni reagovala prvním zvýšením úrokových sazeb, i když alespoň před tím odstoupila od politiky kvantitativního uvolňování, tedy zahlcování trhů novými dolary. Mimochodem, ke zvýšení sazeb se fakticky rozhodla až o třičtvrtě roku později než ČNB, která zde bývá občas kritizována za opožděnou reakci.

Americké úrokové sazby rychle narůstají a současně se zmenšuje množství dolarů na finančních trzích. Ať už díky záměrnému snižování bilance Fedu o 95 mld. USD měsíčně nebo už jen díky tomu, že banky začaly ukládat rekordní množství volných peněz na své účty u této centrální banky, aby využily možnosti zajímavějšího úročení. Znamená to, že dolar se stává dražším a do jisté míry vzácnějším aktivem, které je navíc v nejistých časech celosvětově preferované investory.

Není proto překvapením jeho posilování vůči ostatním měnám, a zvláště ne pak vůči euru, které oporu u ECB teprve hledá. Ta nejenom že začala s růstem sazeb ještě později než Fed, ale v zájmu nepadnutí třeba předlužené Itálie do problémů s financováním dluhu, je ochotna pokračovat ve zvyšování své angažovanosti na dluhopisovém trhu, a tedy v tisku nových eur. O návratu ke klasické měnové politice na této straně Atlantiku proto zatím nemůže být tak úplně řeč.
Autor: Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

V digitalizaci jsou nejlepší španělské a kanadské banky. Česko je ze 41 zemí na 13. místě

Venku je největší globální studie o digitálním bankovnictví – Digital Banking Maturity 2022. Jak si v této sféře stojí retailové banky z 41 zemí z celého světa, včetně Česka? Zmiňovaná studie společnosti Deloitte přináší srovnání digitálních funkcionalit, šíři pokrytí zákaznických potřeb a UX aspektů ve třech klíčových kanálech.

Text: Filip Kučera

25. 11. 2022

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *