Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Cukr vystoupal na šestiměsíční maxima po prudkém růstu v tomto týdnu

Investice 27.09.2013 | 01:30 0 Komentářů

Ceny cukru dnes rostou čtvrtý den v řadě. Dnes odpoledne dosáhly na 18,30 USD/lb. na komoditní burze ICE v New Yorku a dostaly se tak na nejvyšší hladinu od konce března (komentář XTB).

Důvodem je klesající produkce cukru v Brazílii, která v první polovině září meziročně ztratila 5,6 % na 2,96 mil. tun. Za klesající produkcí pak stojí nižší výnosy třtiny a rostoucí výroba bioethanolu, která objemově převážila nad výrobou cukru.

Graf: Vývoj cen cukru od poloviny července (v USD/lb.). Růstu 8 % dosáhl cukr v září

xtb-cukr-maxima-6week

Cukr však stále patří mezi nejslabší komodity tohoto roku. Od počátku roku ztrácí 10 %. Tříletých minim dosáhl cukr v polovině června na úrovní 15,93 USD/lb.

Lepší výhled pro cenu cukru podporuje také korekce brazilského reálu, která dokázal na páru s americkým dolarem zpevnit za poslední měsíc o 10 %. Brazílie je největším producentem cukru na světě.

Pozitivní cenový výhled podporuje také Rusko, které je druhým největším producentem cukrové řepy na světě. Tamní sklizeň zpožďují deště v pěstitelských oblastech. Meziročně se do 23. září sklidilo o 24 % méně řepy.

Poslední události by mohly znamenat zastavení dlouhodobých poklesů této komodity, která by tak mohla dát šanci pro změnu také býkům.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.