Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Čtyřikrát lepší než full HD. Začíná test nové televize

Investice 19.05.2014 | 13:20 0 Komentářů

České Radiokomunikace začaly testovat pozemní televizní vysílání ve formátu ultra HD. Vhodné přijímače se zatím v Česku neprodávají.

Čtyřikrát lepší než full HD. Začíná test nové televize

Praha – České Radiokomunikace začaly testovat pozemní televizní vysílání ve formátu ultra HD, označované také jako 4K. To disponuje čtyřnásobným rozlišením proti klasickému full HD.

Ve 4K začal vysílat vysílač Praha-město na 50. kanálu. Vysílání zatím obsahuje smyčku, kterou dodala Česká televize a má délku minutu a 17 vteřin. Testování má skončit v listopadu. Účelem testu je technický výzkum, ověření funkcí nových technologií a budoucí využití poznatků z experimentu.

Pro diváky nový formát bude znamenat možnost sledovat program v kvalitnějším rozlišení, které zachytí i ty nejmenší detaily, a s lepším barevným podáním obrazu. V Česku se ale zatím neprodávají televizní přijímače, které by uměly zobrazit 4K příjem v této kvalitě prostřednictvím terestrického vysílání. Součástí testů tak bude spolupráce s výrobci televizí.

„Předpokládá se, že letošní rok odstartuje ve světě éru 4K rozlišení. Nástup formátu Ultra HD TV je technologicky mnohem razantnější, než byl před časem nástup formátu HD. Přijímače, které umožní zobrazení v 4K rozlišení, by měly být již do tří let v přijatelné ceně běžně na trhu, do deseti let by pak měly být ve vybavení 70 – 80 procent domácností,“ říká ředitel techniky České televize Ivo Ferkl.

České Radiokomunikace jsou dominantním provozovatelem televizních a rozhlasových vysílačů. Provozují i vlastní telekomunikační optickou síť a datová centra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.