Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

ČSÚ: Vývoz i dovoz meziročně opět klesl

Investice 09.05.2018 | 10:24 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu výsledky zahraničního obchodu byly v březnu meziročně o 6 miliard korun nižší. Přesto vykázaly přebytek 18,7 miliardy.

„Data nepříznivě ovlivnilo hlavně meziroční snížení kladného salda obchodu s motorovými vozidly. Bylo nižší o bezmála 5 miliard korun. Tento údaj ale v podstatě navazuje na trend, který zaznamenáváme od začátku roku,“ říká Marcela Sládková z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Vývoz meziročně klesl o 7,9 % na 308,2 miliardy a dovoz o 6,6 % na 289,5 miliardy korun.

Někteří domácí výrobci již čelí kapacitním omezením. To ukázala již pondělní čísla z průmyslu. Nedostatek výrobní kapacity a posilující koruna budou tlumit přebytky zahraničního obchodu v letošním roce. K tomu se ještě přidají rostoucí ceny komodit, které budou zvyšovat cenu dovozů. V nominálním vyjádření tak budou dovozy růst o něco rychleji než vývozy. Přebytek zahraničního obchodu tak letos skončí o něco níže než v loňském roce. Příspěvek do HDP by  měl být mírně negativní,“ komentuje Viktor Zeisel z Komerční banky.

Při letmém pohledu se tak především v dynamice vývozu a dovozu jedná o nepříliš pozitivní čísla, která jsou však výrazně zkreslena dvěma faktory. Za prvé letošní březen měl o dva pracovní dny méně, což se skrz slabší průmyslovou produkci odrazilo i do zmíněné dynamiky vývozu a dovozu. Druhým faktorem, který v letošním roce zkresluje dynamiku vývozu a dovozu je meziročně silnější kurz koruny,“ uvádí Miroslav Novák,  analytik společnosti AKCENTA.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.