Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

ČSÚ: Průměrná mzda vzrostla na 31 851 korun

Investice 04.09.2018 | 12:42 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu ve 2. čtvrtletí vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda meziročně nominálně o 8,6 %, reálně o 6,2 %.

Průměrná hrubá měsíční mzda v 2. čtvrtletí 2018 dosáhla hodnoty 31 851 Kč. „Růst mezd nepolevuje. V druhém čtvrtletí vzrostly mzdy bez výjimky ve všech odvětvích, a to o více než šest procent. Nejvíce v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech o 13,1 %. Z regionů se mzdy nejvíce zvýšily zaměstnancům ve Středočeském kraji,“ komentuje mzdový vývoj Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ.

Samozřejmě i nadále platí, že průměrná mzda je pro přibližně dvě třetiny zaměstnanců virtuální hodnotou, kterou na svých výplatních páskách neuvidí. Proto asi větší pozornost zaslouží i mediánová mzda, která tentokrát rostla výrazně rychleji. Neznamená to nic jiného, než že lidem s nejnižšími příjmy rostou mzdy rychleji. Přesto rozdíl mezi průměrem a mediánem dosahuje 4,6 tis. korun,“ doplnil Petr Dufek z ČSOB.

Ve srovnání krajů mzdy rostly nejrychleji ve Středočeském kraji (10,7 %) . Na druhou stranu byl nejpomalejší růst mezd v Praze s 6,9 %.  V rámci ČR je nejvyšší mzda v Praze, kde dosahuje téměř 39,7 tisíc korun.

Z mezinárodního pohledu je obdobně rychlý růst mezd jako v ČR i ve středoevropském regionu, v Pobaltí a v Rumunsku. Naopak výrazně pomaleji rostou mzdy v západních a jižních zemích EU. Co se týká absolutní výše mzdy, tak průměrná mzda v ČR se i přes rychlý růst v posledních čtvrtletích pohybuje zhruba na třetině mzdové úrovně Německa (nutné je však zmínit, že tento poměr není očištěn paritou kupní síly),“ uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.