Čtvrtek 21. února. Svátek má Lenka.

ČSÚ: ČR má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik z EU

Investice 14.06.2018 | 11:48 0 Komentářů

V prvním čtvrtletí Česká republika byla pátou nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropské unii. Vyšší meziroční růst zaznamenalo Lotyšsko, Polsko, Slovinsko a Maďarsko. Informoval o tom předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček.

Za první tři měsíce letošního roku česká ekonomika zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta z 5,5 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně pak vzrostlo HDP o 0,4 procenta.

Příznivá ekonomická situace umožňuje růst výdělků domácností, které se nebojí utrácet. Zahraniční obchod naopak poprvé od roku 2013 k vývoji HDP nepřispíval,“ uvedl Rojíček.

Dále upozornil, že v rámci EU má ČR nejnižší míru nezaměstnanosti nepřetržitě od roku 2016. „Výborných výsledků dosahuje také míra zaměstnanosti, blíží se 75 procentům a je aktuálně nejvyšší v historii samostatné ČR,“ uvedl předseda ČSÚ.

Také ale zmínil, že nedostatek zaměstnanců brzdí firmy v jejich dalším rozvoji.

Inflace v prvním čtvrtletí činila 1,9 procenta. K růstu cen nejvíce přispěly vyšší náklady na bydlení a ceny potravin. Přitom podle Rojíčka jde o nejvýznamnější složky spotřeby domácností. Nezapomněl také zmínit, že rostou i ceny nemovitostí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.