Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Ekonomika je v recesi, potvrzují statistici

Investice 09.03.2012 | 09:40 0 Komentářů

České ekonomice se i přes recesi rýsuje na rok 2012 lepší vývoj než v řadě zemí eurozóny

Praha – Za celý rok 2011 česká ekonomika vzrostla o 1,7 procenta. V posledním kvartále byl meziroční růst o 0,6 procenta, což ve srovnání s 3. čtvrtletím představuje pokles o 0,1 procenta. Tyto výsledky českého hrubého domácího produktu (HDP) aktuálně zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Původní odhad ČSÚ ale předpokládal, že tuzemské HDP mezikvartálně klesne více a to o 0,3 procenta. „Je však třeba upozornit, že HDP se výrazněji nesnížil pouze díky značnému mezičtvrtletnímu nárůstu daní z produktů o 5,4 procenta,“ upozorňuje ČSÚ.
O meziroční růst loňského HDP se podle ČSÚ zasloužil především vývoj daní z produktů, zejména spotřební daně z tabákových výrobků vlivem předzásobení v reakci na změnu sazeb k 1. lednu 2012.

Na samotném mezikvartálním poklesu v roce 2011 se podle analytika Václava Franče  z Raiffeisenbank nejvíce podílel pokles investic včetně investic do fixního kapitálu a pokles spotřeby vlády. „Spotřeba domácností ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala. Dobře se podle očekávání naopak vedlo čistým exportům,“ dodává dále Václav Franče.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.