CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

22. 03. 2019

1 komentář

ČSSD chce vzít peníze pro rodiče s dětmi od bank

 

ČSSD prosazuje navýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun pro všechny rodiny s dětmi do čtyř let. Ve státní kase ale chybí prostředky. Šéf sociální demokracie Jan Hamáček proto prosazuje zavedení sektorové daně pro banky. 

„Pokud hnutí ANO tvrdí, že chybí osm miliard, tak my říkáme že v bankovní dani je více než osm miliard. Ve finále se ANO musí rozhodnout, jestli chce podporovat bankéře, nebo děti,“ prohlásil Jan Hamáček.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navrhuje zavedení daně z aktiv bank, která by do státního rozpočtu přinesla přibližně 11 miliard korun. Ve výhodě by v tomto případě byly malé banky, které by zatížily odvody méně. S podobným návrhem přišla ČSSD již v roce 2017.

Předseda ČSSD již kvůli sektorové dani jedná s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta se ale zavedení sektorové daně brání. „Zkušenosti ze zahraničí dokládají, že takové opatření vede ke zvyšování cen pro klienty bank. Ti to zaplatí na vyšších úrokových sazbách či bankovních poplatcích,“ řekla HN Alena Schillerová s tím, že by banky mohly převést své aktivity do zahraničí, což y znamenalo pokles pracovních míst i HDP. Proti zavedení sektorové daně pro banky se dosud stavěl i premiér Andrej Babiš.
Zdroj : iHNed.cz

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Průměrný český investor za první tři měsíce letošního roku odepsal téměř 5 %

Finanční trhy výrazně pocítily v prvním čtvrtletí 2022 dopady globálně se zpřísňující měnové politiky a válečného konfliktu na Ukrajině. Podle Indexu českého investora CII750 podílové fondy ve výsledku odepsaly téměř 5 %. Průměrný český investor tak ztratil velkou část dosažených zisků z předchozího roku, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Richard Fuld

  22 března, 2019

  Aktiva českého bankovního sektoru celkem 7777 miliard
  Celkový roční zisk českého bankovního sektoru 60 miliard
  Maláčová chce 11 miliard
  Průměrná rentabilita bankovních aktiv 0.77%
  Sazba daně z aktiv odpovídající 11 miliardám 0.14%
  Obdobného výsledku by bylo dosaženo
  navýšením daně z příjmů z 19% na cca 31%

  Jde tedy návrh odpovídající zvýšení sazby daně z příjmů bank o drakonických 63%.

  Chtěl bych politiky upozornit na to, že před vážnými dopady finanční krize nás v podstatě zachránil stabilní a silný bankovní sektor. A bylo by fajn, pokud bychom měli zdravý a silný bankovní sektor i nadále. Rentabilita aktiv v bankovním sektoru není nijak závratná a ani rentabilita vlastního kapitálu (někde okolo 15%) není nikterak vysoká. Co takhle financovat miminka pravidelně z dividendy ČEZu?

  Odpovědět