Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

ČSOB loni klesl čistý zisk o desetinu

Banky 14.02.2019 | 13:09 0 Komentářů

Skupině ČSOB klesl v loňském roce čistý zisk o 10 procent na 15,8 miliardy korun. Důvodem byly nižší ostatní provozní výnosy ovlivněné meziročně vyšší srovnávací základnou a nárůst investic. Celkový objem aktiv pod správou ČSOB se zvýšil o jedno procento na 204 miliard korun.

Objem úvěrů se meziročně zvýšil o pět procent na 689 miliard korun. Objem vkladů vzrostl o šest procent na 868 miliard korun. Provozní výnosy zůstaly na stejné úrovni jako o rok dříve (37,1 miliardy korun) a provozní náklady vzrostly meziročně o devět procent na 17,8 miliardy korun.

Čistý úrokový výnos vzrostl v loňském roce o 15 procent na 26 miliard korun, v posledním čtvrtletí loňského roku došlo k nárůstu o 25 procent. Vzrostla i čistá úroková marže na 3,07 procenta, a to především díky vyšším výnosům z reinvestic, které byly částečně kompenzované pokračujícím tlakem na úvěrové marže. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně zvýšil o osm procent na osm miliard korun.

„Rok 2018 byl pro naši skupinu rokem inovací. Podařilo se nám významně investovat do nových technologií. Z pohledu chování našich klientů je vidět, že mají zájem o novinky, které jsou spojené s digitalizací bankovního sektoru. To vnímáme zejména na rostoucím počtu uživatelů mobilního bankovnictví, jejichž počet stoupl meziročně o 25 procent, “ řekl John Hollows, generální ředitel ČSOB. Počet mobilních transakcí se zvýšil dokonce o 39 procent.

Důvodem poklesu zisku byly nižší ostatní provozní výnosy ovlivněné mimořádnými výnosy v roce 2017. Jednalo se o jednorázový výnos z vypořádání dřívějšího soudního sporu, pozitivní přecenění, prodej dluhopisů a výnosy spojené s ukončením kurzového závazku ČNB, vyšší provozní náklady a ztráty ze znehodnocení.

Zdroj: Tisková zpráva ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.