Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

ČSA omezují lety do Ruska, přidají 19 destinací v Evropě

Investice 10.02.2015 | 13:30 0 Komentářů

České aerolinie zaznamenaly na linkách do Ruska zhruba pětinový pokles počtu cestujících.

ČSA omezují lety do Ruska, přidají 19 destinací v Evropě

Praha – České aerolinie (ČSA) omezí svůj dosavadní důraz na trhy bývalého Sovětského svazu. Kvůli problémům ruské ekonomiky a zhoršení vztahů s Evropskou unií totiž klesl počet cestujících na linkách do Ruska meziročně v průměru o pětinu. Relativně nižší výpadek hlásí linka Praha – Moskva, na dalších linkách jde ale až o 35 procent.

Nový letový řád od 29. března naopak nabídne téměř dvacet nových destinací v západní, severní a jižní Evropě. Půjde o spoje do Billundu (Dánsko), Boloně, Gdaňsku, Liverpoolu, Poznaně, Ženevy, Marseille, Osla či Stuttgartu.

Pouze během letní sezony – tedy zhruba od poloviny května – budou ČSA nově létat do Atén, Benátek, Bilbaa, Bordeaux, Corku, Kristiansandu, Linköpingu, Porta, Stavangeru a Växjö.

Většina nových spojů má být „point-to-point“, tedy z místa A do bodu B. Výjimkou jsou Polsko a Švédsko, kde má fungovat model „skákavých linek“, tedy ve směru Praha- Poznaň-Gdaňsk a zpět, respektive Praha-Vaxjö-Linköping a zpět. 

Nové linky do Ruska jsou odloženy

Hospodářské potíže Ruska se projevily i na snížení počtu zákazníků z dalších postsovětských republik. „Přesouváme kapacitu uvolněnou z ruského trhu, který čelí výraznému propadu poptávky po cestách do Česka i směrem do Evropy,“ potvrzuje předseda představenstva ČSA Jozef Sinčák.

Aerolinie proto přehodnotily i plán na nové linky do ruské Kazaně a Kaliningradu, které měly původně začít létat od letošního března. „Za dané situace je plánujeme až od letního období 2016,“ uvádí obchodní ředitel ČSA Ján Tóth.

Kromě toho začal dopravce na některé trasy nasazovat menší letadla, omezil frekvence letů a převedl do sezonního režimu ruská města Perm a Ufu či kazašskou Almatu. Už v říjnu ČSA uvedly, že lety do arménského Jerevanu či do gruzínského Tbilisi „nemají šanci být obnoveny“. 

Rok 2014 byl ve znamení škrtů

Společnost loni ohlásila další vlnu propouštění, při níž přišlo o práci 69 letušek, 65 pilotů a 26 administrativních pracovníků. Původně přitom chtěla propustit místo sto šedesáti až tři sta lidí. Vedení podniku zároveň počítá s tím, že kvůli úsporám letos klesnou platy zaměstnanců v průměru až o 40 procent.

Hospodářský výsledek ČSA za rok 2014 zatím ještě není známý, v roce 2013 dosáhla ztráta 922 milionů korun. V záporných číslech se ČSA nacházejí již několik let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.